Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zmiany w odbiorze telewizji naziemnej. 30 czerwca 2022 r. zniknie system nadawania DVB-T
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.10.2021 16:20

Zmiany w odbiorze telewizji naziemnej. 30 czerwca 2022 r. zniknie system nadawania DVB-T

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy korzystający z telewizji naziemnej muszą przygotować się na zmiany. Część widzów będzie zmuszona wymienić telewizor lub dokupić specjalny dekoder. System nadawania DVB-T całkowicie zniknie 30 czerwca 2022 roku. Pierwsze zaniki starego pasma nadawania i zmiana na DVB-T2 rozpoczną się już w marcu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji apelują, by w przypadku zakupu nowych odbiorników upewniać się, że będą one odbierać nowe pasmo nadawania telewizji naziemnej.

- Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 - przekazuje w oficjalnym komunikacie UKE - Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2) - dodaje urząd.

Co jednak mają zrobić osoby, które nie planują wymiany telewizorów, a korzystają z telewizji naziemnej? Przede wszystkim sprawdzić swoje sprzęty.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Telewizja naziemna będzie nadawana w paśmie DVB-T2

Już w marcu przyszłego roku część odbiorców może odnotować problemy z odbiorem telewizji naziemnej. Za kilka miesięcy rozpocznie się zmiana pasma nadawania.

Znany wszystkim DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2. Przejściowe problemy z telewizją może mieć w związku z tym nawet 2 mln gospodarstw domowych. Takie wyliczenia przedstawiła Izba Komunikacji Elektronicznej.

Wymiana dekoderów, albo kupno nowych telewizorów

Osoby, które w 2013 roku kupiły specjalny dekoder do odbioru sygnału DVB-T, będą musiały ponownie dokonać zakupu. Starsze telewizory nadal nie będą bowiem w stanie samodzielnie odbierać sygnału telewizji naziemnej.

To wydatek od kilkudziesięciu do nawet 100 złotych. Jest to jednak koszt zdecydowanie mniejszy niż kupno nowego telewizora, gdzie dekoder jest już wbudowany.

Dlaczego zdecydowano się na zmiany?

Od marca do 30 czerwca 2022 roku wprowadzana będzie kolejna zmiana w kwestii nadawania telewizji naziemnej. Wielu Polaków jest nią zirytowanych i zadaje pytanie na temat ich przyczyn.

Okazuje się, że pasmo DVB-T będzie częściowo wykorzystywane do dalszej rozbudowy sieci 5G na terenie kraju. Dotyczy to bezpośrednio pasma 700 MHz, a to jest obecnie wykorzystywane przez telewizję naziemną nadawaną przy użyciu DVB-T.

Przejście na DVB-T2 pozwoli na wyeliminowanie problemu kolizji na paśmie. Co więcej, nowy standard nadawania ma zwiększyć jakość dostarczanego sygnału, a co za tym idzie oglądanych programów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Tagi: