Zmiana terminów wypłaty emerytury. Niektórzy dostali dwa przelewy w miesiącu
Skromnie żyjący na ogół emeryci co miesiąc z niecierpliwością wypatrują dnia, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci im emeryturę. Ledwo dopinające się budżety seniorów mogą wówczas choć na moment odetchnąć, nawet jeśli jest to jedynie chwilowa ulga. Z powodu układu kalendarza w listopadzie, wielu świadczeniobiorców będzie miało powody do radości jeszcze wcześniej niż się tego spodziewają. ZUS aż trzykrotnie przeleje bowiem pieniądze przed nastaniem stałego terminu. O co chodzi?
Kalendarz łaskawy dla emerytów
Beneficjenci rent i emerytur doskonale pamiętają zwłaszcza jedną datę - datę wypłaty im ich comiesięcznego świadczenia. Ta w teorii jest stała, określona odgórnie, dlatego też wydawać by się mogło, że na niespodzianki nie ma co liczyć. W listopadzie sytuacja jest jednak inna.
W rozpoczynającym się właśnie dzisiaj miesiącu duża część seniorów musi liczyć się z tym, że ich pieniądze nie pojawią się w ich portfelach wtedy, kiedy ma to miejsce zazwyczaj . Dlaczego? Aż trzykrotnie termin wypłaty wypada bowiem w dzień wolny od pracy. To zaś świetna wiadomość, bo ZUS będzie musiał przekazać środki wcześniej niż zapowiadał . Kto może już świętować?
Zmiana terminu wypłaty emerytur w listopadzie
Przypomnijmy na wstępie, że ZUS wypłaca emerytury w siedmiu terminach w każdym miesiącu w roku. To 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dni miesiąca.
ZOBACZ: 1500 zł babciowego i podwójna podwyżka emerytur. Duże zmiany czekają Polaków, oto możliwe terminy
Jak co roku, 1 listopada to jednak dzień wolny od pracy, dlatego osoby mające otrzymać wówczas emeryturę, pieniądze ujrzały już we wtorek 31 października . Oznacza to, że w minionym miesiącu dostały podwójne emerytury.
Zmiana terminu wypłaty świadczenia czeka ponadto seniorów , którzy standardowo otrzymują je piątego i dwudziestego piątego dnia listopada. To kolejno niedziela i sobota, dlatego środki trafią do beneficjentów w poprzedzający je piątek.
Jak ZUS ustala termin wypłaty emerytury?
Jeśli chodzi o samo ustalenie terminu wypłaty emerytury, to kwestia pozostająca tylko w gestii samego ZUS-u. Instytucja podejmuje ją w momencie złożenia wniosku o wypłatę świadczenia.
Termin wyznacza się na podstawie tego, ile świadczeń ZUS wypłaca danego dnia oraz tempa napływania składek emerytalnych. Tylko w szczególnych wypadkach wskazane powyżej daty nie obowiązują.
ZOBACZ: Fatalne wiadomości dla seniorów. W 2024 r. ich "czternastki" mocno rozczarują
A co, jeśli chcę zmienić datę wypłaty emerytury? W takim przypadku musimy złożyć specjalny wniosek, poparty silnymi argumentami. Może on zostać pozytywnie rozpatrzony zwłaszcza wtedy, jeśli jesteśmy zobowiązani dokonywać wpłat na cele, których terminy ustalone są z góry urzędowo i nie podlegają negocjacjom - np. gdy zasądzone są alimenty.
Źródło: Interia Biznes