Goniec.pl

Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

Zerwane dachy, podtopienia i brak prądu po piątkowych burzach. W sobotę również będzie niebezpiecznie

20 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Pogoda w piątek była daleka od idealnej. Po południu przez wiele regionów przetoczyły się intensywne burze, które skutkowały uszkodzeniem budynków, przerwami w dostawach prądu i lokalnymi podtopieniami. Strażacy mieli pełne ręce roboty m.in. na Śląsku i Opolszczyźnie. Niestety, dziś również nie będzie spokojnie.

Spełniły się pesymistyczne przewidywania synoptyków , którzy od piątkowego ranka ostrzegali przed niebezpieczną pogodą. Niepokojące alerty do mieszkańców jedenastu województw pilnie rozesłało wczoraj także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przypominając, że w przypadkach poważnego zagrożenia należy niezwłocznie informować straż pożarną . Z rady tej skorzystać musieli zwłaszcza mieszkańcy woj. śląskiego i opolskiego, gdzie odnotowano poważne straty.

Gwałtowne burze przeszły nad Śląskiem

Minionej nocy pogoda mocno dała nam się we znaki. Spokojnie spać nie mogło wielu mieszkańców Polski albo z powodu męczącego upału, albo też z powodu szalejących burz niosących obfite opady deszczu, gradu i gwałtowne porywy wiatru.

Najtrudniejsza sytuacja panowała zdecydowanie na południu kraju, gdzie żywioł szalał z niepohamowaną siłą. Jak przekazała w sobotni poranek rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska, służby w regionie wzywano do pomocy aż 140 razy. Nie obyło się także bez poważnych szkód.

- 13 zgłoszeń dotyczyło uszkodzonych dachów, trzy z nich zostały zerwane silnymi porywami wiatru - na budynku jednorodzinnym i budynku gospodarczym w powiecie raciborskim oraz na zakładzie produkcyjnym w powiecie pszczyńskim - podała.

Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiatach: gliwickim (49), pszczyńskim (22) i raciborskim (12). Dotyczyły one zarówno zdarzeń związanych z silnym wiatrem, jak i wypompowywaniem wody. Choć aktualnie można mówić już o uspokojeniu sytuacji pogodowej, nocne zawirowania nadal odbijają się na mieszkańcach województwa, którzy muszą porządkować swoje posesje, naprawiać uszkodzenia, a także mierzyć się z brakami energii elektrycznej.

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, prądu nadal nie ma ponad 4400 odbiorców w regionie - najwięcej gminach: Buczkowice (powiat bielski), Lipowa i Łodygowice (powiat żywiecki), oraz Koziegłowy (powiat myszkowski).

Blisko 200 interwencji na Opolszczyźnie

Wiele pracy strażacy mieli również w województwie opolskim. Do interwencji wzywano ich tam niemalże 200 razy, w tym ponad 120 w samej stolicy regionu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

- Nasze działania polegały na usuwaniu połamanych i powalonych drzew, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów na budynkach, pompowaniu wody z zalanych obiektów, udrażnianiu studzienek kanalizacyjnych zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych i telekomunikacyjnych, usuwaliśmy również drzewa ze szlaków kolejowych - przekazali strażacy.

W Bogacicy w powiecie kluczborskim silny wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego na powierzchni 40 m2, a także dwa kominy. Z kolei w Opolu, na jednym z parkingów Uniwersytetu Opolskiego, złamane drzewo uszkodziło zaparkowane pojazdy.

Strachu najedli się także pracownicy i pacjenci tamtejszego szpitala wojewódzkiego. W jednym z pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego doszło do podtopienia, a zalegającą wodę przez dłuższy czas musieli wypompowywać strażacy.

Na zamieszczonym w sieci nagraniu widać, jak wielka była siła szalejącego wiatru, który dosłownie zginał drzewa w pół.

Ulewne deszcze mocno odbiły się także na ruchu w Opolu, który sparaliżowały płynące ulicami potoki. Tak było m.in. na skrzyżowaniu ulicy 1 Maja i Katowickiej.

Niespokojna sobota. IMGW wydał alerty

A co czeka nas dzisiaj? Sobota ponownie upłynie pod znakiem wysokich temperatur do 31 st Celsjusza, głównie na wschodzie i południu Polski. Chłodniej będzie na zachodzie, tam około 22 stopni Celsjusza, a także nad morzem.

Niestety, znów przyjdzie nam się zmierzyć także z dynamiczną aurą, która nie odpuści ani za dnia, ani w nocy. IMGW, podobnie jak w poprzednich dniach, wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem.

- Burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie 50mm oraz porywy wiatru do 90 km/h - podano.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, RMF FM, GW, Radio ZET

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]