Goniec.pl
burza-traba-powietrzna

Unsplash.com/Anandu Vinod (zdjęcie ilustracyjne)

Zalążki trąb powietrznych w kilku miejscach Polski. Robi się niebezpiecznie

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nad Polską nadal przechodzą burze. Już w godzinach porannych w wielu miejscach doszło do wyładowań atmosferycznych oraz intensywnych opadów. W niektórych regionach zaobserwowano leje kondensacyjny, które mogą sprzyjać powstawaniu trąb powietrznych oraz tornad. Do mediów społecznościowych trafiły zdjęcia z okolic Kalisza.

W piątek 16 lipca od rana w wielu miejscach nad Polską pojawiły się burze. W Warszawie doszło do intensywnych opadów deszczu, co doprowadziło do zalania wielu ulic. Obecnie komórki burzowe przeważają przede wszystkim w południowej i północnej części kraju.

Powodz

Powódź w Niemczech. Nie żyje 58 osób, 1300 pozostaje zaginionych

CZYTAJ DALEJ

Do trudnej sytuacji doszło w województwie warmińsko-mazurskim, nad którym przeszła burza z ulewą oraz silnymi porywami wiatru. Do mediów trafiło też zdjęcie lejów kondensacyjny, które odpowiadają za powstawanie trąb powietrznych. Pojawiły się w okolicach Kalisza.

Komórki burzowe, intensywne opady i leje kondensacyjne w Polsce

Informacje o skutkach burz pojawiają się w od godzin porannych. Sieć Obserwatorów Burz opublikowała w mediach społecznościowych nagrania leju kondensacyjnego, który pojawił się w okolicach Kalisza. Warto przypomnieć, że jest to zalążek trąby powietrznej. Po dotknięciu ziemi zmienia się w tornado.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Podobny lej zaobserwowano również w Damasławku w województwie wielkopolskim. Szereg nawałnic przeszedł przez północną część Polski. Po godzinie 15:00 szczególnie trudna sytuacja pojawiła się w województwie warmińsko-mazurskim. Strażacy interweniowali tam już ponad 150 razy.

Do godziny 14:00 ponad 800 interwencji odnotowali strażacy z Łodzi. Nawałnice doprowadziły do połamania drzew i podtopienia wielu ulic. Droga między Suszem, a Iławą została częściowo zablokowana po godzinie 15:00 z powodu przewróconych konarów.

Dzisiaj w wielu miejscach strażacy przeprowadzili ewakuację obozów harcerskich. Służby pomagały 68 osobom, które biwakowały w okolicach Białki nad Jeziorem Dreńskim w powiecie ostródzkim. Członkowie mieli trafić do szkoły w Łukcie.

Fatalne skutki burz na północy kraju

Skutki burz odczuli już między innymi mieszkańcy Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego, Nidzicy oraz Olsztyna. W tych miejscowościach strażacy interweniowali w związku z licznymi podtopieniami, powalonymi drzewami oraz naruszonymi dachami.

Groźna nawałnic przeszła też nad Tychami, sprawiając, że wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Po godzinie 17:00 komórki burzowe pojawiły się także na południu Polski. Ostrzeżenia dotyczące pogody otrzymali mieszkańcy takich miast jak Ustrzyki Dolne, Sanok oraz Krościenko.

Nadal nie ma informacji dotyczących zaobserwowanych lejów kondensacyjnych. Nie wiadomo, czy doszło do kontaktu z ziemią i powstania tornada. Komórki burzowe pojawiły się także w okolicach Gdańska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kelnerka dostrzegła, że rodzice źle traktują syna. Natychmiast wezwała policję

  • Nie żyje piosenkarka i aktorka Krystyna Konarska

  • Podczas remontu znalazł 158 kul do kręgli

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl; Facebook

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >