Goniec.pl Wiadomości Wybory 2023. Jak zmienić lokal wyborczy? Nie można czekać do ostatniej chwili
Piotr Molecki/East News

Wybory 2023. Jak zmienić lokal wyborczy? Nie można czekać do ostatniej chwili

10 października 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Jak zmienić lokal wyborczy i głosować w miejscu innym niż miejsce zameldowania? Zostało coraz mniej czasu, aby dopełnić formalności. Co ważne nie trzeba nawet wychodzić z domu. Chcesz głosować w wyborach 2023, ale nie wiesz, gdzie będziesz 15 października? Potrzebujesz tylko jednego dokumentu.

Wybory 2023: jak zmienić lokal wyborczy?

15 października o godzinie 7 rano otwarte zostaną  lokale wyborcze. Poza pytaniem dotyczącym referendum i tego, jak nie wziąć w nim udziału , warto zainteresować się bardziej podstawową kwestią.

Wyborcy uprawnieni do głosowanie w wyborach parlamentarnych 2023, przypisani są do konkretnych lokali wyborczych . Nie są one przypadkowe. Listy tworzone są na podstawie miejsca zameldowania. Niemniej wiele osób nie mieszka w miejscu, gdzie są zameldowane. Wynika to z wielu kwestii, a podstawowe z nich to wyjazd na studiach, czy przeprowadzka z powodów zawodowych. To rodzi poważny problem.

Burza po debacie w TVP, komentarze Polaków nie pozostawiają złudzeń. "Nikt tak dużo nie mówił"

Wyborco, to musisz wiedzieć o zmianie lokalu wyborczego

Zanim nadejdzie 15 października, warto sprawdzić, w którym lokalu wyborczym pojawiamy się obecnie na listach wyborców. Można to sprawdzić w portalu lub aplikacji mObywatel. Co zrobić jednak, aby zmienić lokal wyborczy i do kiedy trzeba to zrobić?

ZOBACZ: Wybory 2023. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Do której można głosować?

Nie należy odkładać złożenia odpowiednich dokumentów w ostatniej chwili. Dopisanie się do spisu wyborców w danym lokalu wyborczym nie będzie możliwe w niedzielę 15 października. Składanie wniosku możliwe jest najwcześniej na 44 dni przed wyborami, ale nie później niż na 3 dni przed głosowaniem. Wniosek o zmianę lokalu wyborczego można złożyć na dwa sposoby . Wybierając opcję przez internet, wystarczy dosłownie kilka kliknięć.

Wniosek złożyć przez internet oraz w urzędzie, ale możesz pobrać specjalne zaświadczenie

Jak złożyć wniosek o zmianę lokalu wyborczego przez internet? Wystarczy, że przygotujesz dane do logowania do profilu zaufanego. Poprzez stronę lub aplikację mObywatel zaloguj się do profilu zaufanego i po prostu podaj adres, gdzie będziesz znajdować się 15 października. - Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie - czytamy na rządowej stronie.

ZOBACZ : Tak ma głosować Polak katolik. Episkopat opublikował “vademecum wyborcze”

Składając wniosek o zmianę lokalu wyborczego w urzędzie, konieczne jest posiadanie przy sobie nie tylko dokumentu tożsamości, ale również wydrukowany i wypełniony wniosek o zmianę miejsca głosowanie . Dokument musi trafić do urzędu miasta lub gminy, w której będziesz przebywać w czasie wyborów.

Co z osobami, które nie są pewne, gdzie będą znajdować się 15 października 2023 r.? Aby oddać głos w wyborach 2023 w dowolnym miejscu w Polsce, wystarczy posiadać specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania . Wyda je w formie papierowej urząd i pozwoli on na głoszenie się do dowolnej komisji wyborczej w kraju. W tym przypadku należy pilnować, aby karteczka ze zaświadczeniem o prawie do głosowania nie została zgubiona. W takim przypadku oddanie głosu w wyborach 2023 nie będzie możliwe, gdyż po wydaniu zaświadczenia wyborca skreślany jest z listy wyborczej lokalu odpowiadającego jego miejscu zameldowania.

Awantura pod pomnikiem smoleńskim. Jarosław Kaczyński zniszczył wieniec, policja w akcji
Był zaufanym człowiekiem Kaczyńskiego. Zdradził, dlaczego prezes PiS odmówił debaty w TVP
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport