Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Widzisz nieznany numer? W ten sposób sprawdzisz, kto do ciebie dzwoni
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 24.11.2023 21:04

Widzisz nieznany numer? W ten sposób sprawdzisz, kto do ciebie dzwoni

telefon
Pixabay @terimakasih0

Bardzo często do niemal każdego posiadacza telefonu komórkowego dzwoni nieznany numer. Istnieje szansa, że oddzwaniając, możemy narazić się na duże kłopoty i obciążenia finansowe. Oszustów żerujących na obywatelach w cyberprzestrzeni nie brakuje. Warto wiedzieć, jak można się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.

Dzwoni nieznany numer? Warto uważać

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeśli dzwoni do nas numer telefonu, którego początek nie zaczyna się od znaku plus i liczby 48, oznacza to, że połączenie wykonywane jest z zagranicy.

Swego czasu głośno było o oszustwie, gdy na polskie numery telefonu puszczane były sygnały z numeru z różnych krajów, zaczynającego się od +24. Wszyscy ci, którzy nie zauważyli, że "+24" to nie "24" mogli pomyśleć, że połączenie wykonywane jest z urządzenia zarejestrowanego w Płocku, którego prefiks to właśnie 24. Oddzwaniając, narazili się na dodatkowe koszty za międzynarodowe połączenie na numer specjalny.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Nieznany numer warto sprawdzić

Warto również pamiętać, że numery telefonu w Polsce mają długość 9 cyfr. Połączenia wykonywane z dłuższych numerów również powinny wzbudzić nasze podejrzenie.

Uporczywie nękające nas telefony możemy również zablokować. Warto jednak wcześniej dokładnie sprawdzić na odpowiedniej stronie, kto dzwoni do nas z owego numeru. Możemy to sprawdzić między innymi na:  

  • odebractelefon.pl
  • ktoto.info
  • numerytelefonu.com
  • nieznanynumer.pl

Jak sprawdzić numer osoby prywatnej?

Znacznie trudniej sprawdzić jest numer osoby prywatnej. Istnieją co prawda serwisy, które mogą nam w tym pomóc, jednak wymagają specjalnego logowania, a nawet mogą czerpać dane z naszego telefonu po zarejestrowaniu.

Bardzo skuteczną metodą sprawdzenia, kto dzwonił do nas z danego numeru, jest również prosty sposób wyszukania go w wyszukiwarce Google. Istnieje szansa, że podaliśmy kiedyś swój numer w serwisie ogłoszeniowym lub sprzedażowym i pozostał po nim ślad w internecie.

Niektóre modele telefonów wyświetlają na czerwono nieznane numery, które są podejrzane o spam. Wówczas znacznie łatwiej jest zignorować takie połączenie.

Tagi: telefon