Ważne zmiany w POZ od listopada. Lekarze rodzinni będą mogli więcej
Wraz z początkiem listopada w życie weszły ważne zmiany w funkcjonowaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), a także opiece nocnej i świątecznej. Lekarze rodzinni zyskają szereg nowych uprawnień, również w wypisywaniu skierowań. Ma to znacznie skrócić kolejki i ułatwić choremu otrzymanie niezbędnej pomocy medycznej.
Zmiany w POZ. Szersze uprawnienia lekarzy rodzinnych
W ramach nowych uprawień, które w listopadzie weszły w funkcjonowaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lekarze rodzinni będą mogli prowadzić pacjentów między innymi z problemami kardiologicznymi, nefrologicznymi, endokrynologicznymi czy pulmonologicznymi. Pod ich opiekę będą mogli trafić także pacjenci skarżący się na stan przedcukrzycowy, lub cierpiący już na cukrzycę.
Lekarze rodzinni będą mogli prowadzić pacjentów w konsultacji ze specjalistami. Ma to ułatwić chorym uzyskanie odpowiedniej i szybkiej pomocy medycznej, a także skrócić kolejki w przychodniach. Pacjenci nie będą musieli czekać w nich już długich godzin, bowiem lekarzom rodzinnym poszerzono też pakiet badań diagnostycznych.
Piotr Kraśko czekał na sam koniec "Faktów". Przekazał smutne informacjeZmiany w POZ także w opiece nocnej i świątecznej
- Dziś w jednym miejscu, już u naszego lekarza rodzinnego możliwe będzie przeprowadzenie bardzo szerokiego pakietu diagnostycznego. Lekarz rodzinny, który ma podpisaną umowę na koordynowaną opiekę z NFZ, posiada do dyspozycji pakiet środków finansowych, które pozwalają mu na to, aby te wszystkie badania bez uszczuplania swojego wynagrodzenia sfinansować - mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia na antenie Polsat News.
Zmiany w działaniu POZ dotyczą także nocnej oraz świątecznej opieki medycznej. Standardową formą konsultacji, która będzie dostępna, jest między innymi teleporada.
Nie wszystkie zmiany w POZ mogą wyjść na dobre?
Według nowych zasad w POZ, lekarze dyżurujący w nocnej oraz świątecznej opiece medycznej będą mogli także zlecać badania, które będą musiały zostać wykonane jeszcze tego samego dnia. To może spowodować, że pacjenci wybierać będą właśnie nocną i świąteczną opiekę medyczną, gdyż wyniki badań będą dostępne tam szybciej niż standardowo w przychodni.
- Koło 80 proc. pacjentów, którzy już trafiają na SOR, to są pacjenci, którzy powinni szukać pomocy gdzie indziej, a jednak trafiają do szpitali. Jeżeli pacjentów jest dużo w POZ, szczególnie w okresie grypowym, to czasem nie są zaopatrywani w tym samym dniu, natomiast w nocnej i świątecznej opiece wynikałoby, że każdy pacjent musiałby być zaopatrzony, więc chyba to nie ten kierunek i nie ta droga - powiedział Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Lekarz POZ będzie mógł skierować pacjentów na konkretne badania. Opublikowano listę:
- badania biochemiczne i immunochemiczne:
- BNP (NT-pro-BNP);
- albuminuria (stężenie albumin w moczu);
- UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu);
- antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej);
- antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH);
- antyTG (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie);
- badania elektrofizjologiczne:
- EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG);
- Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG);
- Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego);
- badania ultrasonograficzne:
- USG Doppler tętnic szyjnych;
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych;
- ECHO serca przezklatkowe;
- diagnostyka czynnościowa:
- spirometria;
- spirometria z próbą rozkurczową;
- diagnostyka inwazyjna – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).
Źródło: Polsat News/Ministerstwo Zdrowia