Goniec.pl
[II-51]

East News Piotr Molecki

W Dzienniku Ustaw pojawił się projekt związany z rekonstrukcją rządu

18 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Projekt związany z rekonstrukcją rządu pojawił się już w Dzienniku Ustaw. Dotyczy on przekształcenia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dwa resorty: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Sportu. Dokument opublikowano już w wykazie prac legislacyjnych. Zmiany były zapowiadane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości już od tygodni.

Ruszyły prace legislacyjne nad rekonstrukcją rządu, co potwierdza pojawienie się projektu utworzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Dzienniku Ustaw. Dotyczy on przekształcenia obecnie funkcjonującego ministerstwa w dwa niezależne od siebie resorty. Z doniesień Radia ZET wynika też, że już w tym tygodniu prezydent RP wręczy nowe nominacje.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy w projekcie, „w skład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wejdą komórki organizacyjne dotychczasowego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu obsługujące sprawy działu administracji rządowej kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz pracownicy obsługujący sprawy tego działu”.

Jest projekt zmian w resortach

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którego przekształcenie zakłada projekt, powstało 1 marca 2021 roku. Wówczas zniesiono Ministerstwo Sportu i utworzono nowy resort. Zmiana ta była związana z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 10 lutego oraz 22 lutego, które dotyczyło szczegółowego zakresu działania ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie szefem wciąż istniejącego resortu jest wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński. Wiadomo już, że ministrem sportu ma zostać poseł Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk, co na antenie Radia ZET potwierdził sam, przyznając, że jest to część umowy koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością. Zmiana ta związana jest z rekonstrukcją rządu.

Nowe nominacje

Z nieoficjalnych doniesień reportera Radia ZET wynika, że już w środę 20 października prezydent RP Andrzej Duda wręczy nominacje. Wicepremierem powstającego Ministerstwa Sportu najprawdopodobniej zostanie poseł Łukasz Mejza. Według dziennikarzy pojawią się jeszcze dwie nominacje od głowy państwa polskiego.

Wiele wskazuje na to, że nowym szefem Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostanie Anna Moskwa, która w przeszłości związana była z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Spodziewać się można także tego, że Henryk Kowalczyk obejmie stanowisko ministra rolnictwa.

Zmiany mają zajść także w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Szefem resortu ma zostać Piotr Nowak, który obecnie jest doradcą w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Warto przypomnieć, że rekonstrukcja rządu była zapowiadana od momentu odejścia Jarosława Gowina.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polska Agencja Prasowa; Radio ZET

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >