Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zachodniopomorskie: Cztery osoby podtrute tlenkiem węgla. W akcji straż i śmigłowce LPR
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 05.06.2022 21:24

Zachodniopomorskie: Cztery osoby podtrute tlenkiem węgla. W akcji straż i śmigłowce LPR

LPR
ANDRZEJ WOZNIAK/AGENCJA SE/East News

Groźne zdarzenie w miejscowości Przekolno w województwo zachodniopomorskim. Cztery osoby trafiły do szpitala po tym, jak podtruły się tlenkiem węgla. Na miejscu interweniowały straż pożarna, policja, pogotowie gazowe, zespoły ratownictwa medycznego oraz śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy przypominają o nieocenionej roli, jaką w podobnych przypadkach mogą odegrać czujniki czadu.

Do incydentu doszło w piątek 3 czerwca około godziny 19:00. Czworo mieszkańców budynku w miejscowości Przekolno w gminie Pełczyce podtruło się tlenkiem węgla i straciło przytomność.

Cztery osoby podtruły się tlenkiem węgla

Poszkodowani mogą mówić o prawdziwym szczęściu, gdyż na miejscu obecni byli świadkowie zdarzenia, którzy szybko interweniowali. Natychmiast zawiadomiono odpowiednie służby, które przeprowadziły akcję ewakuacji i udzieliły pierwszej pomocy potrzebującym.

Strażacy profesjonalnie zabezpieczyli skażone miejsce, przygotowali lądowisko dla śmigłowców LPR i wykonali tlenoterapię u poszkodowanych, których zabrano do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Łącznie w akcji uczestniczyły 3 zastępy z JRG Choszczno oraz OSP z Pełczyc i Płotna. Dodatkowo w interwencji brały udział 2 śmigłowce LPR, Policja, pogotowie gazowe, i 3 zespoły Ratownictwa Medycznego.

Podstępny tlenek węgla

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie przypomina, że kluczowym w analogicznych sytuacjach może okazać się posiadanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

To gaz silnie trujący i bardzo podstępny, bo bezbarwny i bezwonny. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Tlenek węgla jest tak niebezpieczny z uwagi na fakt, że w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Uniemożliwia tym samym prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: strazacki.pl