Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TVP rozsyła do kościołów specjalne wytyczne
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.11.2021 10:23

TVP rozsyła do kościołów specjalne wytyczne

tvp instrukcje
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, pixabay.com/kisistvan77

Telewizja Polska rusza z akcją informacyjną skierowaną do Polaków zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego w związku ze zmianą standardu nadawania. Władze stacji mają nietypowy pomysł dotarcia do swoich odbiorców i chcą zaangażować w działania parafie. Do księży ma trafić specjalna instrukcja.

Od przyszłego roku zostanie zmieniony standard nadawania naziemnej telewizji. Rewolucja może dotknąć nawet ponad 2 mln Polaków. Oznacza to, że będą oni musieli wymienić telewizory lub dokupić do nich specjalne przystawki.

O swoich odbiorców martwią się zwłaszcza władze TVP, które zdają sobie sprawę, że zmiana dotknie w dużej mierze gospodarstwa niekorzystające z internetu, gospodarstwa jednoosobowe i osoby powyżej 60 r.ż., czyli wielu widzów mediów publicznych.

Parafia poinformuje o zmianie standardu nadawania

Telewizja Jacka Kurskiego już jakiś czas temu postanowiła ruszyć z informacyjną ofensywą, mającą trafić do jak największej liczny odbiorców. Nikt jednak nie przewidział, po jak niecodzienne środki sięgną władze TVP.

W ramach akcji publiczny nadawca chce uruchomić infolinię dedykowaną osobom starszym, które będą mogły sprawdzić, czy ich urządzenie spełnia wymogi DVB-T2/HEVC. Oprócz tego działać zacznie kanał umożliwiający sprawdzenie, czy posiadany sprzęt obsługuje kodek HEVC.

Tym, co budzi jednak największe zdumienie jest pomysł szefa Krajowego Instytutu Mediów Mirosława Kalinowskiego, który tak bardzo spodobał się dyrektorowi biura dystrybucji TVP Marcinowi Klepackiemu, że wkrótce zostanie wcielony w życie.

- Usłyszałem dzisiaj genialną rzecz, czyli parafie. Z racji tego, że mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy [...] To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach - powiedział cytowany przez Wirtualne Media Klepacki.

Jak zaznaczył, nie przewiduje on prowadzenia szkoleń dla wikariuszy w parafiach, a informacje zostaną przekazane w formie pisemnej.

Telewizja bardziej atrakcyjna dla odbiorcy

Dyrektor Krajowego Instytutu Mediów Mirosław Kalinowski poinformował, że od lipca badany jest stan przystosowania polskich gospodarstw domowych do odbioru nowego standardu, który ma być bardziej atrakcyjny dla odbiorców.

Wtedy też KIM zalecił wzmożenie działań informacyjnych, zwracając uwagę na fakt, że w Polsce wiele osób wciąż jest cyfrowo wykluczonych i kontaktowanie się z nimi za pośrednictwem internetu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Stąd też pomysł Kalinowskiego, by użyć tradycyjnych metod, takich jak plakaty na pocztach czy właśnie wspomniane komunikaty w parafiach.

Lepszy obraz i dźwięk

W 2022 roku obecnie wykorzystywany standard emisji DVB-T zostanie zastąpiony nowszym, oferującym nowe możliwości standardem DVB-T2/HEVC. Proces zmian rozpocznie się w marcu.

Dzięki temu odbiorcy zyskać mają lepszą, szerszą ofertę programową oraz udoskonaloną jakość obrazu w rozdzielczości HD. Oprócz tego polepszony zostanie dźwięk, który będzie można np. personalizować. Standard będzie miał także większą odporność na zakłócenia.

Dostęp do telewizji w lepszej jakości, jak i nowych programów będzie możliwy dla każdego, kto posiada telewizor obsługujący nowy standard DVB-T2 wraz z tunerem HEVC/H265. O tym, czy nasz sprzęt posiada takie funkcje przekonamy się u sprzedawcy lub producenta, np. w dokumentach dołączonych do odbiornika podczas zakupu.

W przypadku gdy odbiornik nie posiada możliwości odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie, wówczas należy zakupić nowy sprzęt obsługujący DVB-T2 i HEVC lub specjalny tuner (przystawka/moduł), tzw. „set-up box”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualne Media, Onet

Tagi: TVP