Goniec.pl Fakty "Trudny dzień dla Polski". Beata Szydło zabrała głos ws. Kuźnicy
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Trudny dzień dla Polski". Beata Szydło zabrała głos ws. Kuźnicy

16 listopada 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Pilny apel Beaty Szydło. Była premier odniosła się do wydarzeń z granicy polsko-białoruskiej. Europosłanka nie ukrywa, że próba siłowego przedostania się przez przejście graniczne w Kuźnicy to "trudny dzień dla Polski".

Emocjonalne wystąpienie Beaty Szydło . Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości postanowiła opublikować krótki film. Polityczka stanęła na tle flag Polski i Unii Europejskiej .

- Szanowni państwo, dzisiaj jest bardzo trudny dzień dla Polski - rozpoczęła swój apel Beata Szydło. Na twarzy byłej premier malował się poważny wyraz twarzy . Zwróciła się do wszystkich Polek i Polaków.

Beata Szydło komentuje wydarzenia z Kuźnicy

Przypomnijmy, że we wtorek rano na przejściu granicznym w Kuźnicy doszło do starcia polskich służb z migrantami . Po południu Podlaska Policja przekazała, że w wyniku zdarzenia rannych zostało 7 policjantów (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).

Do sprawy odniosła się również Beata Szydło . Europosłanka postanowiła dołączyć do akcji #Muremzapolskimmundurem . Od kilku tygodni w mediach społecznościowych przy użyciu tego hashtagu można z amanifestować swoje wsparcie dla funkcjonariuszy obecnych na granicy z Białorusią .

- Wszyscy z niepokojem śledzimy wydarzenia na naszej wschodniej granicy - przyznała Beata Szydło.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Musimy być wszyscy z naszymi żołnierzami, Strażą Graniczą i funkcjonariuszami, którzy bronią naszego bezpieczeństwa i naszej ojczyzny - podkreśliła w swoim apelu europosłanka PiS.

Wcześniej europosłanka PiS była bardziej krytyczna

Zaapelowanie o wsparcie okazywane służbom pracującym na polsko-białoruskiej granicy to zmiana sposobu komentowania kryzysu migracyjnego przez Beatę Szydło . Ostatni raz sytuację tę była premier komentowała 10 listopada .

Wtedy odnosiła się nie do osób będących na pierwszej linii zdarzeń, a do polityków Parlamentu Europejskiego . Zwróciła uwagę, że dopiero teraz UE docenia fakt, iż Polska stoi na straży wschodniej granicy wspólnoty .

- Cieszę się, że wielu posłów PE podczas trwającej debaty nt. sytuacji na granicy z Białorusią udziela wsparcia Polsce . Nagle europejscy politycy dostrzegają, że Polska broni UE i europejskich wartości. Może więc czas w PE na refleksję i rezygnację z absurdalnych ataków na Polskę? - stwierdziła wtedy Beata Szydło.

Cztery dni później do Polski z wizytą przyjechał szef Rady Europejskiej Charles Michel. - To atak hybrydowy, brutalny, gwałtowny i niegodny, w obliczu takich działań należy działać stanowczo i z jednością, a także w oparciu o nasze podstawowe wartości - mówił europejski polityk.

Mateusz Morawiecki również skomentował zdarzenia ze wschodniej granicy jednoznacznie. - To nie kryzys migracyjny - stwierdził szef polskiego rządu.

Rosja krytykuje Polskę za działania na granicy z Białorusią

We wtorek po zdarzeniach w Kuźnicy głos zabrała nie tylko Beata Szydło . Polska została skrytykowana przez Siergieja Ławrowa .

- Myślę, że gaz łzawiący, armatki wodne, strzelanie nad głowami imigrantów w stronę Białorusi, to wszystko odzwierciedla próbę ukrycia swoich działań - stwierdził szef rosyjskiego MSZ .

Wcześniej rzecznik Władimira Putina stwierdził, że "niedopuszczalne" jest stwierdzenie premiera Mateusza Morawieckiego , że to Rosja decyduje jakie kroki podejmuje na granicy z Polską Aleksandr Łukaszenka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl Źródło: twitter.com

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport