Trąba powietrzna zrywała dachy i łamała drzewa. Porażające nagranie niesie się po Polsce
W niedzielę 18 sierpnia przez miejscowość Powiercie-Kolonia w powiecie kolskim (woj. wielkopolskie) przeszła trąba powietrzna, która wyrządziła znaczne szkody. To już siódme takie zjawisko odnotowane w Polsce w bieżącym roku, co świadczy o rosnącej częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych na terenie kraju. Zniszczenia są ogromne.
Trąba powietrzna zaatakowała miejscowość w Wielkopolsce
Trąba powietrzna pojawiła się w Powierciu-Kolonii przed godziną 17:00 i towarzyszyła przechodzącej przez region burzy. Zjawisko było krótkotrwałe, ale mimo to wyrządziło poważne szkody. Według świadków silny wiatr zerwał lub uszkodził dachy co najmniej ośmiu budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Uszkodzona została również lokalna sieć energetyczna, co spowodowało przerwy w dostawie prądu w okolicy.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole musieli interweniować kilkukrotnie, głównie w Powierciu-Kolonii oraz w dwóch pobliskich miejscowościach. Łącznie w działaniach wzięło udział 11 zastępów strażackich, czyli 51 strażaków. Na szczęście, mimo poważnych zniszczeń, nie odnotowano żadnych ofiar ani osób poszkodowanych.
Dramat o poranku, pociąg zderzył się z autobusem. Są ranni, w akcji wiele służbOstrzeżenia meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dla powiatu kolskiego ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami, które obowiązywało od niedzielnego popołudnia do poniedziałku rano. Prognozowane były intensywne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, porywy wiatru osiągające 90 km/h oraz lokalne wystąpienia gradu. Ostrzeżenia obejmowały także większość województwa wielkopolskiego, gdzie warunki pogodowe pozostawały niebezpieczne.
Dodatkowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alerty ostrzegające przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które miały utrzymywać się przez całą noc z niedzieli na poniedziałek w wielu regionach kraju, szczególnie w południowej Polsce.
Coraz częstsze zjawiska ekstremalne
Według Polskich Łowców Burz, trąba powietrzna w Powierciu-Kolonii to już siódme tego typu zjawisko w Polsce w 2024 roku. Wzrost częstotliwości występowania trąb powietrznych jest zjawiskiem niepokojącym, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych. Dane z European Severe Weather Database (ESWD) pokazują, że w latach 2010-2023 w Polsce odnotowano 226 trąb powietrznych, z czego najwięcej miało miejsce w latach 2021 i 2022.
Naukowcy wskazują, że burze i tornada to złożone zjawiska meteorologiczne, a ich częstotliwość i intensywność mogą być związane ze zmianami klimatycznymi. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na bezpośredni wpływ globalnego ocieplenia na wzrost liczby trąb powietrznych, to coraz częstsze i bardziej intensywne burze są alarmującym sygnałem.
Niedzielna trąba powietrzna w Powierciu-Kolonii stanowi kolejne ostrzeżenie przed rosnącym zagrożeniem ze strony ekstremalnych zjawisk pogodowych. Choć tym razem nie odnotowano ofiar, to zniszczenia materialne są znaczne, a sytuacja ta pokazuje, jak ważne jest przygotowanie się na takie wydarzenia. W obliczu zmian klimatycznych i związanych z nimi coraz częstszych zjawisk ekstremalnych konieczne jest podejmowanie działań mających na celu minimalizację ich skutków.