Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków planuje odwiedziny na cmentarzach. Prognozy pogody nie są korzystne - czuwanie przy grobach bliskich może zostać przerwane przez deszcze i silne podmuchy wiatru.Jak przekazali eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, początek świątecznego weekendu będzie ciepły i na ogół słoneczny. W poniedziałek z zachodu ku centrum przemieszczać się będą opady deszczu, nasili się również wiatr. Również wtorek przyniesie opady deszczu na wschodzie i południowym wschodzie.
Niedziela poprzedzająca uroczystość Wszystkich Świętych będzie niedzielą niehandlową. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sklepy na terenie Polski pozostaną zamknięte. W niektórych placówkach zrobimy zakupy do późnych godzin popołudniowych.Ostatnia niedziela października poprzedza uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada większość sklepów będzie nieczynna, dlatego niektóre sieci postanowiły otworzyć swoje punkty dzień wcześniej. Polacy dostaną szansę na zrobienie zakupów w ostatniej chwili.
Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Jednak czwarta fala pandemii nie odpuszcza, w związku z czym sondażownia IBRiS postanowiła sprawdzić, jakie plany mają Polacy. Z badania wynika, iż zaledwie 33 proc. Polaków zdecydowało, że opuści miejsce zamieszkania, aby odwiedzić groby bliskich.Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Radia Zet w dniach 22-23 października. Grono niezdecydowanych co do obchodów 1 listopada jest w tym roku wyjątkowo małe.
"Zapal tylko jeden znicz" oraz "zniczodzielnie" zmieniają tradycje Polaków na Wszystkich Świętych. W trosce o planetę oraz w trosce o portfele odwiedzając groby bliskich, korzystamy ze zniczy używanych. Część osób decyduje się również na rezygnację z zastawienia nagrobka morzem światełek. Nowy standard na 1 listopada?- Pojawiły się dziś na Bielanach pierwsze zniczodzielnie - przekazał już w sierpniu Krystian Lisiak, radny dzielnicy Bielany w Warszawie. Szybko okazało się, że zapoczątkowano w ten sposób nową, ekologiczną modę.- Zniczodzielnia to miejsce na cmentarzu, w którym zostawia się znicze bez wkładu do powtórnego wykorzystania. Wszystko po to, aby nie marnować rzeczy i zmniejszać ilość produkowanych śmieci. Myślę, że będzie to również forma wsparcia dla wszystkich, którzy muszą liczyć się z każdym wydawanym groszem - dodał w poście na Facebooku lokalny samorządowiec.We Wszystkich Świętych w 2021 roku trend zyskuje na sile. Coraz więcej osób decyduje się na ponowne użycie starych osłonek na grobach bliskich. Chociaż do 1 listopada jeszcze chwila, to już teraz zauważyć można, że również sama liczba zniczy na płytach nagrobnych jest mniejsza.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Ostatni wzrost cen na stacjach benzynowych wywołał ogromny oburzenie Polaków. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki. W tej sytuacji warto rozważyć podróż transportem publicznym, jeśli wybieramy się w rodzinne strony na Wszystkich Świętych, lub zatankować wcześniej.- Strach tankować, na stacjach kolejne podwyżki [...] Na coraz większej liczbie stacji obowiązujące ceny paliw podstawowych mogą przekroczyć barierę sześciu złotych za litr - komentują obecną sytuację analitycy e-petrol w najnowszym raporcie o cenach paliw w Polsce.
Do tegorocznego celebrowania Wszystkich Świętych zostało tylko kilka dni, a Polacy już rozpoczęli przygotowania do tradycyjnych wizyt na cmentarzach. Ruszyła również akcja Światełko Pamięci, której organizatorzy dbają groby zapomnianych.1 listopada to ważny dzień dla wielu Polaków. W czasie Wszystkich Świętych na cmentarzach spotykają się całe rodziny, by choć raz w roku wspólnie oddać się zadumie i wspomnieć zmarłych bliskich. Organizatorzy akcji Światełko Pamięci apelują, by w tym szczególnym czasie nie zapominać również o zmarłych, którzy nie mają już nikogo, kto mógłby uprzątnąć ich grób czy zapalić znicz.
- W trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, kolejny raz zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych - napisał przewodniczący KEP w swoim liście.Na tydzień przed Wszystkimi Świętymi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Jest to związane z sytuacją epidemiczną w kraju.Abp Gądecki, powołując się na dane służb medycznych i sanitarnych, podkreślił, że cały czas trwa walka z epidemią, która ani myśli obecnie wygasać. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni każdorazowo przybywało ponad 5500 nowych przypadków.Przewodniczący KEP zwrócił się tym samym do wszystkich wiernych, aby nie zapominali o tym, iż chronią zdrowie i życie swoich najbliższych przez przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych.
Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym Biedronka podjęła decyzję o zamknięciu sklepów w przeddzień święta - w niedzielę 31 października. W ten sposób chce umożliwić pracownikom przygotowanie się do 1 listopada.W przyszłą niedzielę zamknięte będą wszystkie sklepy należące do sieci handlowej Biedronka. Jednak przedstawiciele spółki zapewniają, że jest to wyjątek.
Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, a przed cmentarzami zaczęły pojawiać się już pierwsze tradycyjne stragany z kwiatami i zniczami. W tym roku wiele osób zdecydowało się jednak na zakupy w internecie, mając nadzieję, że uda im się uniknąć dodatkowych kosztów i zaoszczędzić. Okazuje się, że ceny tak bardzo poszybowały w górę, że w sieci można znaleźć znicze nawet za 1000 złotych. W zeszłym roku rząd podjął nagłą decyzję o zamknięciu cmentarzy tuż przed dniem Wszystkich Świętych, ze względu na szalejącą pandemię COVID-19. Dla wielu Polaków informacja ta była zaskoczeniem i ogromnym rozczarowaniem, bowiem do końca liczyli, że uda im się tradycyjnie odwiedzić groby swoich bliskich w tym ważnym dniu.
Przez Polskę przetacza się niebezpieczny front, który przyniósł ze sobą bardzo silne porywy wiatru przekraczające miejscami 100 km/h. Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia w Gorzowie Wielkopolskim zapadła decyzja o tymczasowym zamknięciu cmentarza.Urząd Miasta zdecydował, że dzisiaj mieszkańcy nie będą mieli wstępu na cmentarz. Warunki atmosferyczne nie pozwalając na zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które chciałyby odwiedzić groby wiernych.- Z powodu zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców administrator gorzowskiego cmentarza przy ulicy Żwirowej podjął decyzję o zamknięciu cmentarza w dniu 21 października - informuje Urząd Miasta.Do kiedy potrwa zamknięcie? Na ten moment władze miasta zakładają, że jutro nekropolia zostanie ponownie otwarta. Jednak jeśli warunki atmosferyczne nie ulegną polepszeniu, wówczas decyzja o zamknięciu może być przedłużona.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Jak wyglądała relacja Kaczyńskiego z Kiszczakiem?Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zaostrzającą zakaz handluOliwia Bieniuk rozpłakała się w "Tańcu z Gwiazdami". Na parkiet wbiegł jej ojciecJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Radio Gorzów
Profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, rektor Uczelni Medycznej Marii Skłodowskiej-Curie, stwierdził na antenie TVN24, że wizyty na cmentarzach powinny być ograniczone dla osób niezaszczepionych. Wszystko w związku z rozwojem epidemii. Profesor zaznaczył, że bardzo niepokoi go odsetek pozytywnych testów, które są przeprowadzane każdego dnia. Jeżeli ten wskaźnik przekracza 4%, to możemy mówić o rozwoju epidemii. Tylko wczoraj ten odsetek wyniósł aż 11%.Dlatego też rektor Uczelni Medycznej Marii Skłodowskiej-Curie proponuje wprowadzenie bardzo radykalnych kroków. Po pierwsze, zaapelował o ograniczenie wizyt na cmentarzach dla osób niezaszczepionych.- Pierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze pierwszego i drugiego listopada, ale uwaga: tylko dla osób niezaszczepionych - stwierdził profesor.Dalsza część artykułu pod materiałem wideoDodatkowo ekspert wskazał, że polski rząd nie powinien lekceważyć powrotu do polityki lockdownów. Jego zdaniem, niezbędne jest nałożenie dodatkowych obostrzeń na osoby niezaszczepione oraz w regionach z największym wskaźnikiem zakażeń.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Jak wyglądała relacja Kaczyńskiego z Kiszczakiem?Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zaostrzającą zakaz handluOliwia Bieniuk rozpłakała się w "Tańcu z Gwiazdami". Na parkiet wbiegł jej ojciecJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: TVN24