Te badania zrobisz za darmo. Jest czas tylko do końca roku
To już ostatnie tygodnie bezpłatnych badań dla osób, które skończyły 40 lat. Z popularnego programu można skorzystać tylko do końca 2024 roku. Później inicjatywa zostanie przekształcona. Co się zmieni? Sprawdźcie.
Ważny program niedługo się kończy
Program Profilaktyka 40 Plus ruszył w 2021 roku mając na celu podniesienie jakości opieki medycznej w Polsce. Każdy obywatel po 40. roku życia zyskał prawo do bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych. Należy pamiętać, że nie ma w tym wypadku górnej granicy wieku i korzystać mogą również seniorzy.
Zakres dostępnych badań zależy od odpowiedzi udzielonych w ankiecie, którą pacjent wypełnia przed otrzymaniem e-skierowania. Osoby, które już korzystały z programu nie muszą ponownie wypełniać ankiety. Po upływie 12 miesięcy od badań, w systemie automatycznie wygeneruje się skierowanie na ponowne badanie.
Te badania można robić za darmo
W ramach programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać z trzech pakietów badań - dla kobiet, mężczyzn i wspólnego. W przypadku pań badania obejmują takie badania jak:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet męski zawiera wszystkie badania, które zostały przygotowane dla kobiet i dodatkowo badanie PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity. Pakiet wspólny przewiduje pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Program jest dostępny do końca grudnia 2024 r. Od przyszłego roku ma on zostać przekształcony.
Zmiany w medycynie pracy
Ministerstwo Zdrowia zapowiada reformę inicjatywy badań profilaktycznych, która ma dotyczyć m.in. zmian w medycynie pracy. Te zostaną rozszerzone o badania w kierunku nowotworów.
Planujemy rozszerzenie badań medycyny pracy, odpowiednie rozporządzenia są przygotowywane, a także rozszerzenie możliwości lekarzy rodzinnych o kierowanie pacjentów na dodatkowe badania. Chodzi nam o upowszechnienie tych badań. Zależy nam na profilaktyce pierwotnej, czyli badaniach wśród osób, które pracują i jeszcze poważnie nie chorują. Mają mało kontakt z ochroną zdrowia, bo w ich mniemaniu nie muszą mieć. I tu medycyna pracy może nam bardzo pomóc. Prawdopodobnie nie zdążymy z połączeniem systemów informatycznych" — mówił wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w rozmowie z RMF FM.
Okazuje się, że mimo faktu, iż badania profilaktyczne są istotne i często bardzo kosztowne, to niewielu Polaków zdecydowało się, aby z nich skorzystać. "Musimy zainteresować się przyczynami porażki tego i innych programów profilaktycznych. Dajemy ludziom szansę na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie, jednak oni tego nie chcą. Nie możemy wciąż powtarzać, że to przez brak świadomości, nie wierzę w to. Program nie ma "właściciela". Gdyby ktoś na tym zarabiał, mówiąc brutalnie, być może zainwestowałby pieniądze w marketing" - stwierdził szef GIS Paweł Grzesiowski cytowany przez Onet.