Taką wypłatę możesz dostać raz w życiu. Jest jeden warunek
Nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę z przysługującego im dodatkowego wynagrodzenia. Ci, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę, otrzymują pensję w momencie przejścia na emeryturę. Kto otrzyma bonusową wypłatę i Ile pieniędzy można uzyskać?
Odprawa emerytalna – kiedy pracodawca musi ją wypłacić?
Wszystkie osoby zatrudnione na umowie o pracę mogą liczyć na pensję wynikającą z przejścia na emeryturę. Wypłacenie tzw. odprawy emerytalnej jest obowiązkiem każdego pracodawcy, kiedy pracownik kończy karierę zawodową, a dokładnie w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zastosuje się do przepisów, grozi mu kara grzywny nawet do 30 tys. zł .
Ile wynosi odprawa emerytalna?
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia w ramach odprawy emerytalnej została zawarta w rozdziale III art. 921 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik , który spełnia określone warunki odprawy z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, a jego stosunek pracy ustał za sprawą przejścia na rentę i emeryturę, powinien otrzymać odpowiednią kwotę. Dodatkowa pensja musi być równa jednomiesięcznemu wynagrodzeniu , jakie przysługiwało pracownikowi.
ZOBACZ TAKŻE: Prezenty na komunię ze sklepu o. Rydzyka. Ceny robią wrażenie
Dodatkowa pensja w ramach odprawy emerytalnej – są wyjątki
Kto nie może otrzymać odprawy emerytalnej? Są to m.in. pracownicy jednostek samorządu terytorialnego , ponieważ wysokość ich odprawy określana jest przez staż pracy. Ich dodatkowe wynagrodzenie jest więc stopniowo zwiększane – po przepracowaniu 10 lat mogą oni liczyć na otrzymanie dwukrotności pensji , po 15 latach trzykrotności, a po 20 latach nawet sześciokrotności.
Wyjątek w przepisach dot. odprawy emerytalnej stanowią także nauczyciele . Jeśli ich staż pracy wyniósł mniej niż 20 lat, otrzymują oni dwumiesięczną wysokość odprawy. Z kolei po przepracowaniu co najmniej 20 lat przysługuje im trzykrotność miesięcznej pensji.
Źródło: finanse.wp.pl