Goniec.pl Wiadomości Szwecja coraz bliżej NATO. Siergiej Ławrow: "Podejmiemy odpowiednie kroki"
ED JONES/AFP/East News

Szwecja coraz bliżej NATO. Siergiej Ławrow: "Podejmiemy odpowiednie kroki"

11 lipca 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

Siergiej Ławrow zagroził, że Rosja “wyciągnie wnioski i podejmie kroki” w związku z przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO (na razie tylko pierwsza należy do sojuszu). Kreml z kolei zapowiedział "działania odwetowe" na przyjęcie Szwecji do organizacji.

Rosja agresywnie reaguję na drogę do członkostwa Szwecji w NATO

W poniedziałek (10.07) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Wilnie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Szef sojuszu poinformował po tej rozmowie, że turecki przywódca zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do organizacji pod głosowanie w parlamencie.

Decyzja ta nie oczywiście nie spodobała władzom na Kremlu, choć to Rosjanie odpowiadają za zmianę nastrojów zarówno w Finlandii, jak i Szwecji, które dotychczas nie czuły potrzeby dołączenia do sojuszu.

TVN ma poważny problem. Niedługo kanały znikną z anteny?

Siergiej Ławrow skomentował sprawę

Minister spraw zagranicznych Rosji ostro skomentował najnowsze wydarzenia. - Podejmujemy odpowiednie kroki i ośmielę się zapewnić, że z dużym wyprzedzeniem - powiedział Siergiej Ławrow.

Dodał, że Rosja jest zdumiona "szybkością, z jaką zarówno Finlandia, jak i Szwecja porzuciły swój neutralny status i korzyści, jakie im dawał". Stwierdził, że przyczyną tego jest według niego "całkowicie podrzędna pozycja" Szwecji i Finlandii wobec Stanów Zjednoczonych i "kolektywnego Zachodu". - Na pewno wyciągniemy wnioski w zależności od tego, jak szybko i jak głęboko NATO rozwinie terytoria Finlandii i Szwecji - podkreślił.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że jeśli Szwecja przystąpi do sojuszu, to działania odwetowe Rosji będą podobne do tych "planowanych w kontekście Finlandii".

Droga Finlandii i Szwecji do NATO

Władze Szwecji i Finlandii złożyły wnioski akcesyjne do NATO w 2022 roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Proces dołączania do sojuszu przez Finlandię jako 31. członka był krótki, ponieważ państwo to ma sprawną armię i procedury w dużej mierze zharmonizowane z natowskimi. Podobnie byłoby w sprawie Szwecji, jednak tu sprawa jest nieco bardziej złożona.

Na akcesję Szwecji nie chciały zgodzić się władze Turcji, które oskarżały Szwedów m.in. o dawanie schronienia Kurdom, których tureckie władze uznają za terrorystów. Oprócz tego Recep Tayyip Erdogan domagał się, by Unia Europejska "otworzyła drogę" do członkostwa Turcji we Wspólnocie.

Źródło: CNN

Afera wokół miecza za 250 tys. zł dla o. Rydzyka. Jacek Sasin o "pajacowaniu" w Sejmie
PiS przypomniało sobie o obietnicy z 2015 roku. Rodzice będą zadowoleni
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport