Goniec.pl
Sanepid wycofuje ze sklepów olej

Unsplash.com _staticvoid

Sanepid wycofuje olej z nasion gorczycy marki Grapoila

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Sanepid podjął decyzję o wycofaniu ze sklepów oleju z nasion gorczycy Grapoila, który jest chętnie wybierany przez osoby prowadzące zdrowy styl życia. Badania nad produktem wykazały przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu eruk

Olej z gorczycy pozyskiwany jest z nasion tej samej rośliny, z której wytwarza się musztardę. Od czasów starożytnych nasiona były wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych. W kulturach Wschodu po olej chętnie sięgają najbardziej uzdolnione kucharki, co może dziwić Europejczyków.

Sanepid wycofuje ze sklepów olej

Olejek gorczycowy polecany jest jako środek odkażający o silnym potencjale antybakteryjnym, a także lek na stany zapalne i związane z nimi bóle oraz stany podgorączkowe. Płyn ma nieco gorzkawy smak, który zawdzięcza obecności izotiocyjaninu allilu, związku, który występuje również w chrzanie, rzodkiewkach i wasabi.

Właściwości oleju gorczycowego wynikają z jego profilu tłuszczowego. W 60 procentach składa się z kwasów tłuszczowych nienasyconych. Choć produkt ma niewątpliwe zalety, niektórzy badacze zastanawiają się nad bezpieczeństwem związku, który jest w nim obecny - chodzi o kwas erukowy.

Badania na zwierzętach wykazały, że kwas wykazuje toksyczność, przez co uszkadza mięsień sercowy i powoduje stłuszczenie narządów miąższowych. Blokuje on także w sercu mitochondrialny system enzymatyczny utleniania kwasów tłuszczowych. Nie oznacza to jednak, że jest niebezpieczny dla ludzi. Jego obecność w produktach jest ściśle regulowana.

W czwartek 15 kwietnia sanepid poinformował, że w przypadku oleju gorczycowego marki Grapoila, po który chętnie sięgają miłośnicy zdrowego trybu życia, wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego.

W ocenie ryzyka eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przekazali, że poziom zanieczyszczenia produktu należy uznać za niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Szczegóły dotyczące towaru:

  • Produkt: Olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100%, 250 ml

  • Wyprodukowano dla: FSF OLEJ Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 15, 40-020 Katowice

  • Numer partii: MUMD28052

  • Data minimalnej trwałości: 02.10.2021

  • Kraj pochodzenia: **Węgry

    **

Przedsiębiorcy i organy urzędowej kontroli rozpoczęły proces wycofania powyższego produktu z rynku. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje działania, które są podejmowane przez producenta oleju, firmę FSF Olej Sp. z o.o.

Osoby, które zakupiły zanieczyszczony produkt, pod żadnym pozorem nie powinny go spożywać. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie go do sklepu lub wyrzucenie do kosza. 

Źródło zdjęcia: Główny Inspektorat Sanitarny

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Nie żyje 16-letnia Wiktoria. Media donoszą, że była Polką

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą handel w niedzielę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Opatów: Nastolatkowie jechali do szkoły. Jeden nie żyje, dwoje trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
tornado

Wiadomości

Pomorskie: Nad gminą Gniew pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wiatr niszczył posesje mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >