Rzeszów. Jednak osoba zmarła z powodu "choroby legionistów". 51 kolejnych osób jest zakażonych
Rzeszów. Jedna osoba nie żyje, a u 51 osób potwierdzono zakażenie bakterią, która wywołuje tzw. chorobę legionistów. Władze stolicy Podkarpacia podjęły już kroki, które mają ograniczyć możliwość dalszego zakażania się legionellozą. Osoby zmagające się z bakterią łączy ważna rzecz.
Legionelloza w Rzeszowie: nie żyje jedna osoba
Sanepid i władze miasta Rzeszowa potwierdzają, że “choroba legionistów” stała się dla mieszkańców realnym zagrożeniem . Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przyznał, że w wyniku zakażenia legionellozą zmarła jedna osoba .
- Była to osoba z wielochorobowością, leczona onkologicznie, z bardzo obniżoną odpornością - wyjaśniał rzecznik. Licznik pacjentów zmagających się z groźną bakterią we wtorek 22 sierpnia 2023 r. zatrzymał się na liczbie 51. Co robią władze Rzeszowa?
Ognisko "choroby legionistów" w Rzeszowie
- Łączna liczba pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Legionella pneumophila w woj. podkarpackim na dzień 22 sierpnia wynosi 51 - przekazał Jaromir Ślączka, szef rzeszowskiego sanepidu, w specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej. Dokument znajdziesz na końcu artykułu.
W oficjalnym komunikacie wskazano, że osoby zakażone “chorobą legionistów” były już wcześniej hospitalizowane w szpitalu . Ich pobyt w placówce nie rozpoczął się z racji ujawnienia zakażenia. 49 osób zakażonych legionellozą było hospitalizowanych w Rzeszowie oraz powiecie rzeszowskim, a kolejne dwie przebywały w ZOZ w Dębicy. Na szczeblu miejskim zapadły konkretne decyzje.
W Rzeszowie podjęto działania prewencyjnie, nie schłodzisz się pod kurtyną wodną
Nadal tajemnicą jest to, co doprowadziło do tak dużej skali zakażeń tzw. chorobą legionistów. Sanepid czeka do poniedziałku 28 sierpnia na pierwsze wyniki próbek, które pobrane zostały z instalacji wody. Jest to część trwającego dochodzenia epidemiologicznego . Dodatkowo pobrano próbki z domów, gdzie mieszkają pacjenci, u których stwierdzono legionellozę.
Z racji, że aż 37 osób walczących z “chorobą legionistów” to mieszkańcy Rzeszowa, władze zdecydowały się na powołanie sztabu kryzysowego. Dodatkowo podjęto działania prewencyjne. Tymczasowo wyłączono wszystkie poidełka, kurtyny wodne oraz fontanny. Co więcej, Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa wyjaśnił, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyło dawkę środków wykorzystywanych do dezynfekcji wody .
Źródło: gis.gov, interia.pl