Rząd zamroził cen gazu na 2023 r. KPRM opublikowała komunikat
Ceny gazu zamrożone przez rząd. W 2023 r. utrzymana zostanie tegoroczna stawka za paliwa gazowe. Wynosi ona około 200 zł/MWh. Co więcej, rząd zdecydował, iż zamrożona ma zostać również wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. - Kontynuujemy działania osłonowe dla gospodarstw domowych, wspólnot, spółdzielni czy podmiotów wrażliwych - zapewnia minister Anna Moskwa.
Rząd zamroził ceny gazu na 2023 r. W piątek 25 listopada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała komunikat o przyjęciu projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r.
Decyzja o zamrożeniu cen gazu na poziomie z 2022 r. jest bezpośrednio związana z wojną w Ukrainie. Projekt ustawy trafił już do izby wyższej parlamentu .
Rząd zamroził ceny gazu, jest oficjalny komunikat
Ceny gazu w 2023 r. nie wzrosną i zostaną utrzymane na poziomie ok. 200 zł/MWh . KPRM potwierdziła, że Mateusz Morawiecki i jego ministrowie przyjęli projekt ustawy wprowadzającej maksymalną cenę za paliwa gazowe.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska - czytamy w piątkowym komunikacie KPRM.
Kto skorzysta na zamrożeniu cen gazu , wprowadzeniu ceny maksymalnej oraz zamrożeniu wysokości stawek opłat dystrybucyjnych ? Rząd PiS ma nadzieję, że jak najwięcej osób, jednak wytyczne są jasne.
Cena gazu w 2023 r. nie wzrośnie. Kto skorzysta?
Na preferencyjnych warunkach dotyczących cen gazu skorzystają wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Mowa przede wszystkim gospodarstwach domowych , spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowyc h i innych podmiotach świadczących kluczowe dla społeczeństwa usługi .
Więcej za gaz mają nie płacić szkoły , uczelnie , przychodnie lekarskie , jednostki pomocy społecznej , czy żłobki , organizacje pozarządowe , a nawet kościoły . Sukcesem nie omieszkała pochwalić się minister Anna Moskwa .
- W przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz - ok. 200 zł netto/MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT - czytamy na Twitterze minister klimatu i środowiska.
Polacy płacą więcej przez Rosję
W dokumencie przyjętym w piątek przez rząd jasno wskazano, kto jest odpowiedzialny za lawinowy skok ceny gazu. Mateusz Morawiecki i jego ministrowie wprost oskarżają o to Rosję , która rozpoczęła w lutym wojnę w Ukrainie.
Rząd wyjaśnił, że Władimir Putin spowodował zaburzenia na europejskim rynku gazu ziemnego , a to zaowocowało niespotykanymi dotychczas cenami . Skromna władza w Warszawie podkreśliła jednak, że bohatersko roztoczyła parasol ochronny nad rodakami.
- Prowadzona przez Polskę polityka - oparta na rozbudowywanych połączeniach gazowych, budowie Baltic Pipe oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów - pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym . Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego - czytamy w komunikacie KPRM z piątku.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Ratowniczka została wezwana do wypadku. Gdy dowiedziała się, kim jest ofiara, zaczęła głośno płakać
-
Tadeusz Rydzyk organizuje imprezę sylwestrową. Cena zaskakuje, plan imprezy jeszcze bardziej
Źródło: radiozet.pl, goniec.pl