Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Rząd porzucił projekt ustawy ws. likwidacji OFE

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Od dwóch lat rząd PiS zapowiadał likwidację otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i przygotował projekt ustawy w tej sprawie. Jednak wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał, że nie ma decyzji, aby powrócić do prac na tym dokumentem. Jego zdaniem nie wiadomo, kiedy będzie na to "odpowiedni moment".

Plan zapowiadany przez rząd był krytykowany przez ekspertów. Z ich wyliczeń wynika, że proponowane rozwiązania mogłyby uszczuplić budżety niektórych Polaków nawet o 15 tys. zł.

wiadomosci tvp

"Wiadomości" TVP podały numer telefonu do rzecznika PO

CZYTAJ DALEJ

Miał być przełom, jest porażka. Reforma OFE odłożona

Od 2019 r. rząd PiS zapowiadał likwidację OFE. - Są nieefektywne - te słowa nieustannie powtarzali politycy partii rządzącej, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. 

Po deklaracjach zdecydowali się na działanie. Z inicjatywy szefa rządu powstał plan likwidacji OFE. Miał wejść w życie 1 czerwca 2021 r., ale utknął w martwym punkcie. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szczegóły najnowszych ustaleń zdradził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W trakcie konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych oznajmił, że "z przyczyn skomplikowanych ustawa przekształcająca OFE nie została dowieziona do końca".

Polityk tłumaczył, że prace nad dokumentem przerwała pandemia. Powrót do dyskusji uniemożliwiła także "niepewność na giełdach". - Nie wiadomo, kiedy będzie na to dobry moment, gdyż dynamika w kwestii zgromadzonych tam aktywów jest poważna i decyzji politycznych, żeby wrócić do projektu nie ma - przyznał.

Jego zdaniem okres pandemii i wysokiej inflacji to "niedobry moment, żeby robić te zmiany". Jednak zamrożenie likwidacji OFE może być długotrwałe. - Raczej na ten moment, przynajmniej w perspektywie rocznej, nie wracalibyśmy do tego - wskazał.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Likwidacja OFE. Dwie ścieżki postępowania

Rządowy projekt ustawy o likwidacji OFE trafił do Sejmu. 20 kwietnia 2021 r. miało odbyć się trzecie czytanie, ale pozycja została usunięta z porządku obrad. Wówczas wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) zdradził, że nieoficjalnie sprzeciw wobec projektu zgłosił koalicjant PiS - Solidarna Polska.

Co zakładał projekt? Z OFE korzysta ok. 15,5 mln obywateli. Każdy z nich miał stanąć przed wyborem, gdzie ulokować swoje środki. Pierwsza opcja to zamiana OFE na IKE, obarczona opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc.

Zatem im większy kapitał zgromadzony na OFE, tym większa strata. Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR, tłumaczył w rozmowie z money.pl, że zmiany dotkną przede wszystkim obywateli w wieku 40-50 lat, którzy zaczęli oszczędzać na OFE w 1999 r. i uzbierali od 50 do 100 tys. Z wyliczeń eksperta wynika, że musieliby zapłacić od 7 do 15 tys. zł w ramach opłaty.

Drugi wariant to przeniesienie środków z OFE na konto w ZUS. Korzyści z tego tytułu mogłyby odnieść wyłącznie te osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego. Choć transakcja nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą, to państwo i tak pobierze należność w momencie wypłaty emerytury. Co więcej, środki przeniesione na konto w ZUS nie podlegałaby dziedziczeniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: TVN24, money.pl

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >