Goniec.pl
300+

Pixabay.com Photo Mix

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rodzice ubiegający się o tzw. 300 plus, czyli pieniądze z programu „Dobry start” powinni zapoznać się z ważnymi zmianami, które będą obowiązywać już od lipca tego roku. Chodzi o zasady ubiegania się o rządową dotację.

Od 1 lipca niemożliwe będzie złożenie papierowego wniosku o dofinansowanie. Osoby chcące skorzystać z programu „Dobry start” będą musiały przesłać dokumentu do urzędu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

panna mloda smierc

18-letnia panna młoda nie przeżyła nocy poślubnej. Ratownicy byli bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Ważne zmiany dla beneficjentów programu „Dobry start”

Takie rozwiązanie ma ograniczyć koszty obsługi rządowego programu. Choć w zeszłym roku niemal 30 proc. wnioskodawców złożyło dokumenty w formie papierowej, w tym roku nie będzie już takiej opcji.

Chodzi jednak nie tylko o ograniczenie rocznych kosztów administracyjnych, ale również optymalizację obsługi wniosków o świadczenie. W związku z tym weryfikacją dokumentów zajmie się ZUS, choć do tej pory robiły to gminy i powiaty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- W wyniku wejścia w życie proponowanych rozwiązań samorządy terytorialne zostaną zwolnione z realizacji zadań związanych z obsługą programu „Dobry start”, co pozwoli im na efektywniejsze realizowanie innych zadań ustawowych, w tym również walkę z obecnym zagrożeniem epidemicznym - tłumaczy resort Rodziny i Polityki Społecznej.

Zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązanie zostało zaaprobowane przez rząd i przyjęto już rozporządzenie w tej sprawie. Elektroniczne wnioski o świadczenie rozpoznawane będą więc za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli ktoś korzystał wcześnie m.in. z bonu turystycznego lub innych form wsparcia, będzie mógł skorzystać z tego samego konta, które wówczas założył. Polacy nieposiadający konta na platformie ZUS będą mogli je jednak bezproblemowo założyć, w celu złożenia wniosku o wsparcie z programu „Dobry start”.

Pomoc w złożeniu wniosku przez internet będzie można również uzyskać od pracowników ZUS. Nowe zasady wejdą w życiu wraz z pierwszym dniem lipca 2021 roku. Obecnie z dopłat w ramach 300 plus korzysta około 4,4 mln dzieci.

Świadczenie wypłacane jest raz do roku na każde uczące się dziecko w rodzinie. Wsparcie z programu „Dobry start” przysługuje bez względu na dochód rodziny. W ramach 300 plus rząd przekazał już Polakom ponad 4 mld złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • „Ze smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość”. Andrzej Duda o śmierci Witolda Kieżuna

  • Poważna wpadka na żywo w TVP. Prowadzący pomylił gości

  • Nagranie zachowania kandydatki PiS po wyborach w Rzeszowie. W sieci wielka dyskusja

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >