Ruszyły masowe kontrole Polaków. Będą sprawdzać ważną rzecz
Gminy rozpoczęły masową kontrolę szamb. Kontrolerzy do końca sierpnia mają sprawdzać m.in. to, czy Polacy prawidłowo wywożą nieczystości. Już w kwietni pojawią się pierwsze raporty. Straż Miejska może wystawić wysoki mandat, jeśli nie przedstawisz odpowiednich dokumentów. Jak przygotować się do kontroli?
Ruszają masowe kontrole w polskich domach
Wszystko za sprawą nowelizacji Prawa Wodnego , którą Sejm przyjął w 2022 r. Wprowadza ona usprawnienie systemu oczyszczania ścieków komunalnych za sprawą monitorowania i kontrolowania indywidualnych systemów oczyszczania ścieków .
Zgodnie z szacunkami, kontroli może spodziewać się nawet 10 mln Polaków , którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej.
ZOBACZ TAKŻE: Ruszyły kontrole w całej Polsce, wszystko przez nowe prawo. Kary są surowe
Masowa kontrola szamb. Kontrole w domach milionów Polaków
Przepisy określone w Prawie Wodnym mówią jasno. Gmina od ubiegłego roku ma obowiązek ewidencji i monitorowania zarządzania ściekami przez swoich mieszkańców. W związku z tym aż do sierpnia należy spodziewać się wizyty kontrolerów ze Straży Miejskiej .
Co będą sprawdzać? Przede wszystkim stan szamba , ale także r achunki za wywóz nieczystości. Jeśli mieszkańcy nie wykażą dokumentów, bądź rachunki nie będą zgadzać się z ilością osób zamieszkujących dany dom, przewidziany jest wysoki mandat .
W przypadku odmowy okazania dokumentów gminie, lub wykazania nieprawidłowości grzywna może wynosić od 500 do nawet 5 tys. zł. Jeszcze więcej mogą zapłacić osoby, które mają możliwość przyłączenia się do kanalizacji miejskiej , jednak tego nie robią.
Straż Miejska prowadzi kontrolę szamb. Co sprawdzają?
Warto zaznaczyć, że każda gmina ustala swój zakres kontroli . Zgodnie z przepisami wymaga ona stosownego potwierdzenia od właścicieli domów.
Rachunki muszą przede wszystkim wykazywać regularność wywozu ścieków . Obowiązujące przepisy głoszą, że właściciele i użytkownicy szamb muszą opróżniać je z częstotliwością uniemożliwiającą ich przepełnienie , oraz nie rzadziej niż na kwartał . W przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków konieczne jest usuwanie osadów zgodnie z wytycznymi dotyczącymi eksploatacji.
Źródło: o2.pl