Goniec.pl
Pixabay/congerdesign

Pixabay/congerdesign

Ruszyła wypłata czternastych emerytur

29 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W piątek pierwsi emeryci otrzymają czternastą emeryturę. Jednak nie każdy może liczyć na pełną kwotę świadczenia. Niektórzy otrzymają dodatek pomniejszony na podstawie zasady "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Oznacza to, że seniorzy nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

OdNowa RP dołącza do Zjednoczonej Prawicy

CZYTAJ DALEJ

Czternasta emerytura wystartowała

Czternasta emerytura jest wypłacana w tym samym dniu co listopadowe świadczenia. Z uwagi na fakt, że 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, niektórzy seniorzy otrzymają dodatek pod koniec października. Pierwsze przelewy mają pojawić się na kontach w piątek 29 października.

Dodatek należy się każdemu, kto w dniu 31 października 2021 r. będzie miał prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. Wśród nich są m.in. emerytury w systemie powszechnym, renty, renty socjalne czy świadczenia przedemerytalne. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Większość seniorów otrzyma czternastą emeryturę w listopadzie. Na dłuższy czas oczekiwania na dodatek muszą przygotować się osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. W tym przypadku czternasta emerytura wpłynie na konto w grudniu 2021 r. Z kolei osoby z okresowymi, wypłacanymi co kwartał świadczeniami z ubezpieczenia rolników dostaną dodatek dopiero w styczniu 2022 r.

1250,88 zł brutto, ale nie dla wszystkich

Zgodnie z oficjalnymi wyliczeniami czternasta emerytura zasili konta 9,1 mln seniorów. Jej wysokość odpowiada minimalnej emeryturze - 1250,88 zł brutto. Jednak nie wszyscy otrzymają świadczenie w równej wysokości - tak, jak w przypadku trzynastej emerytury.

Na pełne świadczenie mogą liczyć osoby, które w ramach regularnych świadczeń pobierają nie więcej niż 2900 zł brutto. Czternasta emerytura pozostałych seniorów (ok. 1,2 mln osób) zostanie pomniejszona na podstawie zasady "złotówka za złotówkę".

Co to oznacza w praktyce? Emeryt, który co miesiąc otrzymuje 3000 zł dostanie czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł (1150,88 zł). W związku z tym znajdą się też osoby, które nowego dodatku nie dostaną wcale.

Na straconej pozycji są osoby, których emerytura i renta jest wyższa niż 4200 zł brutto. Poza tym czternasta emerytura nie należy się osobom, których prawo do świadczeń zostało zawieszone.

Czternasta emerytura nie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. Co więcej, od kwoty kolejnego dodatkowego świadczenia nie będą dokonywane egzekucje i potrącenia.

Czternasta emerytura to jednorazowy dodatek. Rząd nie przewiduje bowiem rozszerzenia wypłat o kolejne lata - tak, jak w przypadku trzynastej emerytury. Czternastki pochłoną 10,4 mld zł. W tym roku dwa nadprogramowe świadczenia dla seniorów uszczuplą budżet państwowy o ok. 22 mld zł. 

Zobacz też

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: TVN24

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >