Rozpoczęła się akcja „Prędkość”. Policjanci będą dziś kontrolować kierowców
Dziś policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzą akcję „Prędkość”, której celem jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków. Poza pomiarem prędkości możemy spodziewać się kontroli trzeźwości, zapinania pasów i bezpiecznego przewożenia dzieci. „Prędkość” to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, przeprowadzanych przez polską Policję. W ramach akcji kontrolę kierowców będą prowadzili przede wszystkim funkcjonariusze z tzw. grup SPEED, których zadaniem jest w szczególności ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i niebezpiecznych wykroczeń.
Ważny zdrowy rozsądek
Policja zwraca uwagę, że głównym celem działań jest egzekwowanie od kierowców obowiązujących ograniczeń prędkości. Podczas kontroli policjanci skupia się na kontrolach trzeźwości, obowiązku korzystania z pasów i bezpiecznym przewożeniu dzieci.
Jednocześnie funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek i zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy wymagają szczególnej ostrożności. -Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów i skrzyżowań. Wszystko po to, byśmy cali i zdrowi dojechali do celu – podkreślają.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. W miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym będziemy mogli spotkać statyczne punkty pomiaru prędkości i pomiary prowadzone dynamicznie.
Prędkość i alkohol przyczyną wielu wypadków
Nadmierna prędkość jest jednym z kluczowych czynników zwiększających ryzyko wypadków drogowych. To właśnie z jej powodu co roku ginie najwięcej osób. Tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do 27 556 wypadków, w wyniku których zginęło 2177 osób, a 33 261 zostało rannych.
Kolejną przyczyną wypadków jest także alkohol. Każdego dnia policjanci zatrzymują średnio 200 pijanych kierowców, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Stąd też prace nad zmianą prawa wobec takich kierowców. Ci, którzy spowodują śmiertelny wypadek samochodowy będą wkrótce musieli się liczyć z konsekwencjami, chociażby konfiskatą samochodu lub obowiązkiem płacenia alimentów rodzinom ofiar wypadków.
Piątkowe działania mają charakter międzynarodowy i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Akcja „Prędkość” potrwa do późnych godzin wieczornych.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki
Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: tvpinfo.pl, radio.bialystok.pl, nj24.pl