Goniec.pl
policja radiowoz

Marek BAZAK/East News

Rozpoczęła się akcja „Prędkość”. Policjanci będą dziś kontrolować kierowców

13 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziś policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzą akcję „Prędkość”, której celem jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków. Poza pomiarem prędkości możemy spodziewać się kontroli trzeźwości, zapinania pasów i bezpiecznego przewożenia dzieci.

„Prędkość” to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, przeprowadzanych przez polską Policję. W ramach akcji kontrolę kierowców będą prowadzili przede wszystkim funkcjonariusze z tzw. grup SPEED, których zadaniem jest w szczególności ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań i niebezpiecznych wykroczeń.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o podziale Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

CZYTAJ DALEJ

Ważny zdrowy rozsądek

Policja zwraca uwagę, że głównym celem działań jest egzekwowanie od kierowców obowiązujących ograniczeń prędkości. Podczas kontroli policjanci skupia się na kontrolach trzeźwości, obowiązku korzystania z pasów i bezpiecznym przewożeniu dzieci.

Jednocześnie funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek i zwalnianie w miejscach, gdzie przepisy wymagają szczególnej ostrożności. -Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów i skrzyżowań. Wszystko po to, byśmy cali i zdrowi dojechali do celu – podkreślają.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. W miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym będziemy mogli spotkać statyczne punkty pomiaru prędkości i pomiary prowadzone dynamicznie.

Prędkość i alkohol przyczyną wielu wypadków

Nadmierna prędkość jest jednym z kluczowych czynników zwiększających ryzyko wypadków drogowych. To właśnie z jej powodu co roku ginie najwięcej osób. Tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do 27 556 wypadków, w wyniku których zginęło 2177 osób, a 33 261 zostało rannych.

Kolejną przyczyną wypadków jest także alkohol. Każdego dnia policjanci zatrzymują średnio 200 pijanych kierowców, stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Stąd też prace nad zmianą prawa wobec takich kierowców. Ci, którzy spowodują śmiertelny wypadek samochodowy będą wkrótce musieli się liczyć z konsekwencjami, chociażby konfiskatą samochodu lub obowiązkiem płacenia alimentów rodzinom ofiar wypadków.

Piątkowe działania mają charakter międzynarodowy i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Akcja „Prędkość” potrwa do późnych godzin wieczornych.

Tylko prawdziwi znawcy kulinarni osiągną wynik 10/10. Podejmiesz wyzwanie?

Pytanie 1 z 10

Ptifurki to:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje piosenkarz Łukasz Mojecki

  • Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki

  • Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: tvpinfo.pl, radio.bialystok.pl, nj24.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >