Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Rekordowe dopłaty do PPK. Kiedy pojawią się na kontach uczestników?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.04.2024 08:41

Rekordowe dopłaty do PPK. Kiedy pojawią się na kontach uczestników?

pieniądze
Fot. Iberion

Pracownicze Plany Kapitałowe stają się coraz popularniejszą formą oszczędzania na emeryturę. Jak wynika z ostatniej wypowiedzi prezesa PFR, Roberta Zapotocznego, na portalu PPK padły kolejne rekordy. Wzrosła zarówno liczba osób uprawnionych do dopłaty rocznej, jak i kwota, jaka zostanie przekazana w związku z nią. Dodatkowe środki znajdą się na rachunkach uczestników już od 15 kwietnia – ile wyniosą?

Wyższe dopłaty roczne do PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to jedna z form oszczędzania pracowników na emeryturę. Środki pozyskiwane są zarówno od pracownika, pracodawcy, jak i państwa. Osoby objęte składkami emerytalno-rentowymi zostały automatycznie przypisane do programu, z którego można w każdej chwili zrezygnować.

Portal MojePPK.pl przekazał, że wysokość dopłaty rocznej za 2023 rok może miło zaskoczyć jego użytkowników. Polski Fundusz Rozwoju przekaże w tym roku rekordową sumę dla instytucji finansowych, które zarządzają pracowniczymi planami kapitałowymi – ponad 497 mln zł. Na rachunkach ponad 2 mln użytkowników PPK znajdzie się blisko 1,56 mld złotych, jeśli weźmiemy pod uwagę dopłatę za poprzedni rok. W przypadku wpłaty powitalnej, dopłata od państwa wyniesie około 2,4 mld zł.

Weszła do Biedronki i zaniemówiła. Zdjęcia robią furorę w sieci

Dopłata roczna do PPK – dla kogo?

Kto otrzyma dopłatę roczną PPK w 2024 roku? Chodzi o osoby, których wpłaty podstawowe i dodatkowe (finansowane przez pracownika i pracodawcę), wyniosły w danym roku do najmniej 3,5 proc 6-krotnego minimalnego wynagrodzenia. Aby zakwalifikować się do wypłaty za 2023 rok, na naszym rachunku PPK musiały znaleźć się wpłaty wynoszące co najmniej 732,90 zł.

Co ciekawe, na wypłatę mogą liczyć także te osoby, których wpłaty w 2023 roku wyniosły mniej niż 2 proc. Uczestnicy musieliby w związku z tym zgromadzić co najmniej 25 proc. z wcześniej wspominanej kwoty (732,90 zł), czyli 183,23 zł.

Warto pamiętać, że jeśli kwota minimalnego wynagrodzenia zmieniła się w ciągu roku dwukrotnie, brana jest od uwagę jej suma z pierwszego półrocza.

ZOBACZ TAKŻE: Chciała podarować o. Rydzykowi maybacha. Nieprawdopodobne, jak zareagował

Ile wyniesie dopłata roczna w PPK?

Informację na temat wysokości dopłaty rocznej dla uczestników PPK została zawarta w ustawie z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych. W art. 32 ust. 1 stwierdzono, że osoby, które zakwalifikowały się do dodatku, mogą liczyć na wypłatę roczną w wysokości 240 zł. Środki znajdą się na rachunkach uczestników najpóźniej do 15 kwietnia.

 

Źródło: forsal.pl