Goniec.pl
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Putin oskarża Europę. "Konsekwencje takiego kroku mogą być bardzo bolesne"

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Władimir Putin oskarżył Europę, że poprzez sankcje destabilizuje rynek energetyczny. Jednak jego zdaniem to inicjatorzy tej polityki odczują "bolesne konsekwencje". Prezydent zapowiedział, że Rosja zacznie "dywersyfikować" eksport do Azji.

Przywódca ocenił, że "w Europie nie ma obecnie rozsądnego zamiennika" dla rosyjskiego gazu. W jego opinii skutki unikania energii z Rosji wpłyną na globalną energetykę, ale najbardziej dotkliwe skutki odczują inicjatorzy tej koncepcji.

Maria Zacharowa

Rosyjskie MSZ ostrzega Warszawę po przejęciu "Szpiegowa". Reakcja będzie "adekwatna i skuteczna"

CZYTAJ DALEJ

Putin oskarża Europę o destabilizowanie rynku energii. Wskazuje na konsekwencje

W czwartek 14 kwietnia Władimir Putin wziął udział w spotkaniu dotyczącym sytuacji w sektorze naftowo-gazowym. W trakcie konsultacji przekonywał, że sankcje wymierzone w Rosję destabilizują rynek energetyczny.

Poza oskarżeniami pod adresem Europy Władimir Putin zapowiedział dalsze kroki o obszarze energetyki. Prezydent oznajmił, że Rosja "zacieśni więzi gospodarcze z Chinami, największym światowym konsumentem energii".

Zapowiedział także, że więcej rosyjskiej energii popłynie do Azji. W tym celu planuje rozbudowę infrastruktury. Zdaniem Władimira Putina zachodnie sankcje uderzyły w rosyjski eksport energii i skomplikowały logistykę i finansowanie transakcji.

- Próby wypierania przez kraje zachodnie rosyjskich dostawców oraz zastępowania naszych surowców energetycznych alternatywnymi dostawami nieuchronnie wpłyną na całą światową gospodarkę - stwierdził Władimir Putin.

Jego zdaniem skutki takich działań "mogą być bardzo bolesne". - Przede wszystkim dla inicjatorów takiej polityki - przekonywał w trakcie spotkania.

Co więcej, ostrzegał, że konsekwencje odczują zwykli obywatele. Władimir Putin stwierdził, że dostawy z innych państw, głównie z USA, będą znacznie bardziej kosztowne. - Wpłyną na poziom życia ludzi i konkurencyjność europejskiej gospodarki - ocenił.

Rosyjski żołnierz w rozmowie z żoną ujawnił plany Władimir Putina

Rosyjski żołnierz rozmawiał z żoną, ukraiński wywiad wszystko nagrał. Plany Putina ujawnione

CZYTAJ DALEJ

KE ostrzega państwa członkowskie. Spełnienie żądania Rosji będzie oznaczało złamanie sankcji

Spór o kwestie energetyczne w obliczu wojny w Ukrainie trwa. Jak już informowaliśmy, pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret, w którym nakazał odbiorcom płacić za rosyjski gaz w rublach.

W tym celu państwa Unii Europejskiej, określone jako "nieprzyjazne" musiałyby otworzyć przynajmniej dwa specjalne konta w banku Gazprombank. Nabywcy płaciliby za gaz zgodnie z zakontraktowaną walutą, ale transakcja byłaby finalizowana dopiero po wymienieniu danej waluty na ruble.

Jednak Reuter dotarł do wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, z którego wynika, że "zapłata za rosyjski gaz w rublach złamałaby system sankcji UE wobec Rosji, jej rządu, banku centralnego i pełnomocników". Zgoda na tego typu transakcje byłaby interpretowana jako obchodzenie unijnych restrykcji.

Już wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. - To, co proponuje Putin - zamianę euro na ruble i płacenie nimi rachunków za gaz - stanowiłoby pogwałcenie sankcji - wskazała.

Tak żyje zaskoczona sankcjami Liza Pieskowa, córka Dmitrija Pieskowa, czyli rzecznika Kremla, który od ponad 20 lat współpracuje z Władimirem Putinem

Córka rzecznika Kremla przekroczyła wszelkie granice. Zdjęcia rozwiewają wątpliwości

Córka rzecznika Kremla poskarżyła się na objęcie jej sankcjami. Jest zła, gdyż "kocha podróżować". Oto jak wygląda życie córki oligarchy i jednego z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Wystawne bale, kariera w Parlamencie Europejskim, drogie restauracje i luksusowe wycieczki. Współczesna księżniczka? Fot. AFP PHOTO / POOL / MAXIM SHEMETOV; Instagram.com/lisa_peskova

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, goniec.pl, energetyka24.com


Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

500 plus: lepiej nie odkładaj złożenia wniosku o pieniądze na później

Wiadomości

Chcesz otrzymać pieniądze z 500 plus? ZUS przypomina o terminach złożenia wniosków

Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie: Pięcioosobowa rodzina uległa zatruciu, nie żyje czterolatek, policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >
Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >