Goniec.pl Finanse Prześwietlili emerytury księży. Abp Sławoj Leszek Głódź na czele stawki
Piotr Molecki/East News, Iberion

Prześwietlili emerytury księży. Abp Sławoj Leszek Głódź na czele stawki

1 listopada 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Zarobki księży od lat nieustannie budzą nieskrywane emocje. Podobnie jest także z dochodami emerytowanych duchownych, o których krążą już legendy. Wiele z nich jest, co oczywiste, podkoloryzowanych, ale nie da się ukryć, że emerytowani kapłani biedy nie klepią. Dowodem może być chociażby arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, do którego portfela zajrzał dziennik “Fakt”.

Emerytury księży. Większość Polaków może pozazdrościć

O zarobkach, a później także i emeryturach duchownych powiedziano i napisano już naprawdę wiele. Niemniej, temat ten nie przestaje rozgrzewać opinii publicznej, która gdy tylko dowiaduje się o kolejnych rewelacjach, nie kryje zbulwersowania.

Dziennik “Fakt” postanowił więc po raz kolejny przyjrzeć się dochodom kapłanów na emeryturze i dokonał spektakularnego odkrycia. Przykładowo, średnia emerytura biskupa to aż 10 tys. złotych, a proboszcza 5 tys. złotych .

Co więcej, księża mogą co roku liczyć na waloryzację świadczeń i to większą niż przeciętni Polacy. Ponadto, należy im się również np. trzynasta emerytura, przy czym podatki płacą niższe niż świecki obywatel. Zaskoczeni? To nie wszystko. W polskim Kościele nie brakuje postaci mogących śmiało opływać w luksusy. To chociażby arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź.

Interpol ściga Grzegorza Borysa. Za 44-latkiem wydano "czerwoną notę", co to oznacza?

Abp Sławoj Leszek Głódź na czele stawki

Abp senior Sławoj Leszek Głódź to jeden z tych duchownych , którzy w Polsce znajdują się w prawdziwej elicie. Wszystko dzięki jego bogatemu doświadczeniu zawodowemu. Był on m.in. biskupem polowym WP.

ZOBACZ: Ksiądz molestował kobietę. Teraz jej mąż musi mu zapłacić

Z tego właśnie tytułu, jak podaje “Fakt”, należy mu się naprawdę sowite świadczenie generalskie, które wraz z biskupią emeryturą daje miesięcznie aż 18 tys. złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć emeryturę “kościelną”, czyli jakieś 5 tys. zł.

Nietrudno wywnioskować zatem, że codzienne troski o byt z pewnością są mu obce, bo z takim świadczeniem nie musi się on obawiać o to, co włoży do garnka. To, oczywiście, przenośnia, bowiem pokrycie kosztów wyżywienia, jak i leczenia, duchowny ma zapewnione przez Kościół .

Skąd pochodzą pieniądze na emerytury księży?

Jak wygląda wynagradzanie księży na emeryturze? Po osiągnięciu wieku emerytalnego kapłani mogą wystąpić o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych , pod warunkiem, że mają w CV pracę w szkole, kurii czy jako kapelani wojskowi i odprowadzali składki.

ZOBACZ: Nazwał dzieci produktem i zwierzęciem. Kontrowersyjny ksiądz skazany

Jeśli jednak ograniczyli swoją aktywność do działalności duszpasterskiej, we własnym zakresie opłacają 20 proc. składek ZUS, a pozostałe 80 proc. zasila Fundusz Kościelny .

Zaznaczmy przy tym, że wydatki na Fundusz Kościelny w ostatnich latach skokowo wzrosły. W roku 2022 padł nawet rekord - na ten cel wydano 200 mln zł, podczas gdy w 2013 roku było to o ponad połowę mniej.

Źródło: Fakt

Lista grzechów, za które nie dostaniesz od księdza rozgrzeszenia, zaskakuje
Tadeusz Rydzyk zdradził, ile wydaje miesięcznie. Zwrócił się o pomoc do wiernych
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport