Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prosty błąd może wpędzić cię w kłopoty. Codziennie popełnia go zatrważająca liczba kierowców
Piotr Dutka
Piotr Dutka 05.02.2022 09:35

Prosty błąd może wpędzić cię w kłopoty. Codziennie popełnia go zatrważająca liczba kierowców

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie od dziś wiadomo, że część obowiązujących przepisów ruchu drogowego jest szczególnie zawiła, a wręcz zagmatwana. Spore grono zmotoryzowanych w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, że ta z pozoru normalna czynność może być przyczyną otrzymania surowego mandatu. 

Kierowcy mają wyraźny problem z obowiązkiem jazdy prawą stroną jezdni.

Warto podkreślić, że naszym kraju nie tylko zbyt wolna jazda lewym pasem jest niedopuszczalna. Obowiązujące przepisy jasno i klarownie wskazują, że również zbyt długie korzystnie z tej strony jezdni, w sytuacji, gdy prawy pas jest wolny, jest oznaką łamania przepisów.

Kierowcy w Polsce do najbardziej przepisowych na pewno nie należą. Głównym problemem jest zbyt szybka, wręcz piracka jazda. Jak się okazuje, nie trzeba pędzić jak szalony, by narazić się na poważne kłopoty. W przypadku tego wykroczenia mała liczba kierujących zdaje sobie sprawę, że łamie obowiązujące prawo.

Ile wynosi mandat w przypadku tego wykroczenia?

W tym konkretnym przypadku o wysokości kary decyduje interpretacja policjanta, który przeprowadza interwencje. Może on ukarać kierowcę mandatem w wysokości 150 zł i 2 punktach karnych. 

Na terenie Polski obowiązuje ruch prawostronny.

W praktyce oznacza to, że kierowca ma obowiązek trzymać się prawej krawędzi jezdni, a pas środkowy czy pas lewy służy przede wszystkim do manewru wyprzedzania. Po wykonaniu tego manewru należy powrócić na prawy, skrajny pas.

W tym przypadku również drogi trzy-, czy czteropasmowe również nie stanowią wyjątku. Oczywiście, gdy wyprzedzamy, zmieniamy pas do wykonania manewru, ale później wracamy na prawy pas.

Wyjątki są także wtedy, gdy np. stoimy w korku, wówczas wykorzystuje się każdy możliwy pas, aby jak najszybciej rozładować zator i usprawnić ruch. Kolejny przykład to np. kolumna TIR-ów na prawym pasie, czy kierowcy jadący z niższą prędkością niż my.

Art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w jasno i klarownie mówi, że:

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. 2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze. 3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni. 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Autokult.pl