Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Skorzystają miliony Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 04.08.2022 14:58

Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Skorzystają miliony Polaków

Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Projekt wraca do Sejmu
Piotr Molecki/East News

Trwają prace nad ustawą o dodatku węglowym. W czwartek nad nowymi regulacjami pochylił się Senat, który wprowadził do projektu zatwierdzonego przez posłów liczne poprawki. Senatorowie chcą m.in., by uprawniona do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł była większa liczba gospodarstw domowych. Wiadomo jednak, że ten pomysł nie zyska poparcia sejmowej większości.

Choć za oknem słońce, a IMGW prognozuje na najbliższe dni prawdziwe tropiki, wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu grzewczego. Niestety, w tym roku jesień i zima jawią się wyjątkowo mrocznie, bo chęć ogrzania mieszkania czy domu będzie nas wyjątkowo słono kosztować.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Business Insider Polska, 57 proc. Polaków już odkłada pieniądze na jesienno-zimowe opłaty, a aż 53 proc. z nas musi w tym celu szukać dodatkowych źródeł dochodu. Po wybuchu wojny w Ukrainie w podbramkowej sytuacji znaleźli się zwłaszcza palący węglem, którzy przekonali się, że w wielu składach na terenie całego kraju surowca brakuje lub osiąga zawrotne ceny.

Choć teoretycznie Polska węglem stoi, w rzeczywistości przez lata opieraliśmy się na imporcie i to głównie z Rosji. Skoro jednak rządzący wprowadzili na niego embargo, musieli znaleźć inne rozwiązanie, by za kilka miesięcy Polacy nie drżeli z zimna.

Rząd proponuje dodatek węglowy. Polacy mają dostać 3 tys. złotych

Problemy z węglem jeszcze długo będą śniły się po nocach najważniejszym politykom. Pod koniec lipca Sejm przyjął w końcu głośno komentowaną i nieraz krytykowaną ustawę o dodatku węglowym, ale nie oznacza to, że kryzys zażegnano.

Ówczesny projekt stanowi, że gospodarstwa domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, otrzymają jednorazowy dodatek wynoszący 3 tys. złotych.

Warunkiem otrzymania pieniędzy ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wniosek będzie zaś można złożyć do gminy do 30 listopada br., a pieniądze pojawią się na kontach do miesiąca od dnia wpłynięcia dokumentu.

Rodzącym się zatem pytaniem jest to, skąd w nadwyrężonym do granic możliwości budżecie znaleźć jeszcze kolejne pieniądze na wsparcie dla Polaków. Zgodnie z założeniem, maksymalny limit wydatków wyniesie w 2022 r. 11,5 mld zł, a źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Senat wprowadza liczne poprawki

To, co zatwierdził Sejm, zdaniem Senatu jest jednakże nie do zaakceptowania. Senatorowie dopatrzyli się w projekcie m.in. wrzutki zmieniającej prawo bankowe i ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą opozycja obwołała nowym "planem Zdzisława", czyli rzekomą możliwością przejmowania banków za złotówkę kupowaniem siłą prywatnych banków przez państwowe koncerny.

Podczas czwartkowych prac wykreślono również definicję paliwa stałego rozumianego jako "węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego", dając w efekcie prawo do dodatku gospodarstwom domowym niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania.

Nie ostały się też niezwiązane z dodatkiem przepisy odnoszące się do Prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz artykuł odnoszący się do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Po modyfikacjach, ustawę poparło 98 senatorów. Przeciw rozwiązaniom zagłosował Jacek Bury z Polski 2050 Szymona Hołowni, a od głosu wstrzymał się senator Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

Pomoc tylko dla palących węglem?

Ustawa nie kończy swojego biegu. Jutro poprawkami Senatu zajmą się posłowie, ale ci z pewnością odrzucą zmiany swoich kolegów. Rząd sprzeciwia się rozszerzaniu dodatku węglowego na inne gospodarstwa, obiecując, że poruszy tę kwestię w innej ustawie.

To z pewnością bacznie będą śledzić Polacy, którzy w miażdżącej większości (70 proc.) uważają, że 3 tys. złotych na zakup opału powinni otrzymać także korzystający z gazu, pelletu, oleju opałowego i ciepła systemowego.

Premier Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie ma zdradzić szczegóły propozycji dla pominiętych obywateli, wiadomo jedynie, że dodatki mają być zróżnicowane. Tymi rozwiązaniami Sejm zajmie się jednak dopiero po wakacjach, a dokładniej w połowie września.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, RMF FM, Polsat News

Tagi: ceny opału