Goniec.pl > Wiadomości > Pogoda na dziś i najbliższe dni. IMGW wydał prognozę zagrożeń. W części kraju może być niebezpiecznie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.09.2023 08:19

Pogoda na dziś i najbliższe dni. IMGW wydał prognozę zagrożeń. W części kraju może być niebezpiecznie

pogoda
Pixabay/Tatlin, Twitter/IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na najbliższy poniedziałek oraz wtorek (18-19 września). Wynika z niej, że w części kraju może być niebezpiecznie. Przyszłe tygodnie powinny jednak przynieść bardzo pogodną aurę w niemal całym kraju. Sprawdź prognozę pogody na dziś i najbliższe dni.

Pogoda w poniedziałek 18 września

Poniedziałek niemal w całym kraju zapowiada się bardzo przyjemnie i pogodnie. Więcej chmur na północy i wschodzie Polski, tam może również lokalnie popadać niewielki deszcz. Na termometrach maksymalnie od 25 stopni Celsjusza na wschodzie, przez 27 st. C w centrum kraju, do 29 st. C na Ziemi Lubuskiej. 

- Początkowo korzystny wpływ pogody w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju pogorszy się do niekorzystnego, co będzie uwarunkowane nasuwaniem się od zach. zatoki niżu oraz wzrostem uciążliwości warunków termicznych (wysoka temp., duchota) - informują synoptycy z IMGW.

Katastrofa w małżeństwie Elżbiety Jaworowicz. Widzowie nie mieli pojęcia

IMGW ostrzega te województwa przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na poniedziałek i wtorek. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. W niektórych regionach Polski może zrobić się niebezpiecznie. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą pojawić się w województwach:

  • śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała;
  • małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim,
  • nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, Krosno, jasielskim.

We wtorek IMGW zamierza wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwach: podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, Krosno, jasielskim.

Pogoda na najbliższe tygodnie

Wyż europejski, dzięki któremu w ostatnim czasie pogoda jest bardzo korzystna i słoneczna również w Polsce powoli przesuwa się nad wschodnią część Europy. Z północnego zachodu zbliża się do nas fala chłodniejszego powietrza poprzedzona frontem.

Początek tygodnia będzie niezwykle gorący. Temperatura wyniesie nawet do 30 stopni na południu Polski. Potem możliwe delikatne ochłodzenie, ale przed sobotą i niedzielą powinno  zrobić się znów bardzo słonecznie i ciepło, bo nawet do 28 stopni. Od 23 września delikatne ochłodzenie, ale termometry dalej wskazywać będą około 22-24 stopni, a w północnej części kraju od 18 do 19 stopni.

Początek października zapowiada się również ciepło i słonecznie. Na termometrach od 16 do 22 stopni. Jesień w tym roku puka do naszego kraju bardzo wstydliwie. Korzystajmy i cieszmy się z pięknej pogody ostatnich wrześniowych tygodni.

Źródło: IMGW