Pilny apel przed dniem Wszystkich Świętych. Polacy nagminnie popełniają ten błąd
Tuż przed tym, jak miliony Polaków wybierze się z wizytą na groby swoich bliskich, Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze zwróciły uwagę na rażący problem. W wydanym tuż przed 1 listopada apelu poproszono o zachowanie rozsądku podczas odwiedzania cmentarzy. Jak się okazuje, wielu z nas co roku popełnia ten sam błąd.
Wszystkich Świętych 2024. Pilny apel w sprawie cmentarzy
Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych , a wiele osób przygotowuje się do niego od dłuższego czasu. Niektórzy zakupili już znicze i wiązanki, w sprawie których właśnie zaapelowały Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze. Zauważono, że nasze dobre intencje w kwestii przystrajania grobów mogą mieć przykre konsekwencje.
ZOBACZ: Zapytali księdza, co zrobić z ubraniami po zmarłym. Odpowiedź może zaskoczyć
Prośba o rozwagę przed 1 listopada, chodzi o znicze
Wydany apel "Szacunek dla zmarłych i natury" ma zachęcić Polaków do bardziej odpowiedzialnych wyborów podczas obchodów Wszystkich Świętych. Twórcy zamierzają w ten sposób uświadomić społeczeństwu, że pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny . Zwrócono uwagę na jeden, częsty błąd, dotyczący zakupu zniczy .
ZOBACZ: Nadchodzi potężne załamanie pogody, padła konkretna data. Silny wiatr to nie wszystko
Tych zniczy lepiej unikać
Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada – zwrócono uwagę w apelu.
Autorzy zachęcają do postawienia jednego, symbolicznego szklanego znicza, wykonanego własnoręcznie z wosku pszczelego lub sojowego w ceramicznej podstawce. Zamiast chryzantem w plastikowych doniczkach zaproponowano naturalne wiązanki.
Pamiętajmy, że dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie liczba przedmiotów na ich grobach – wskazali autorzy.
Pojawił się również apel o segregację odpadów na cmentarzu . Jak przekonują autorzy, zaoszczędzone dzięki bardziej ekologicznym wyborom pieniądze można przeznaczyć na fundacje chroniącą stare cmentarze, na lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.