Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilne ostrzeżenie dla grzybiarzy i spacerowiczów. W polskich lasach pojawiły się tajemnicze "worki"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.07.2023 15:41

Pilne ostrzeżenie dla grzybiarzy i spacerowiczów. W polskich lasach pojawiły się tajemnicze "worki"

las
Facebook/Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe, pixabay

W poniedziałek 10 lipca na stronie Nadleśnictwa Gniezno na Facebooku pojawił się bardzo ważny wpis apelujący do lokalnej społeczności. Poinformowano w nim mieszkańców, że w miejscowych lasach zostały wywieszone specjalne worki, które są pułapkami feromonowymi na owady. Leśnicy apelują, aby napotkanych worków nie niszczyć oraz nie zabierać z drzew.

Leśnicy z ważnym apelem do mieszkańców

- Uwaga, pułapka! Na przełomie czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki - czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Gniezno.

Tego typu pułapki co roku wywieszane są w tych samych miejscach na wysokości 2 metrów nad powierzchnią gruntu. - Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki - informuje Nadleśnictwo.

Zacznie się już w środę. Dino przebiło ofertą nawet Lidla i Biedronkę

„Nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu”

Leśnicy wystosowali również apel do wszystkich turystów, którzy spacerując po lesie, natknął się na wyżej wspomniane worki. Dla dobra przyrody nie powinno się ich ruszać.

- Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienicę brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych - poinformowało Nadleśnictwo Gniezno.

Brudnica mniszka szkodzi lasom

Brudnica mniszka to motyl, którego gąsienice są bardzo niebezpiecznym szkodnikiem naszych lasów. Larwy żerują na igłach lub liściach drzew, co w konsekwencji prowadzi do ich znacznego osłabienia, a nawet zamierania. Ich działania potrafią spowodować ogromne zniszczenia w przyrodzie.

- By zapobiec takiej katastrofie, leśnicy uważnie obserwują las. Co roku przeprowadzają kontrole obecności owadów w ściółce i glebie pod koronami drzew, zakładając na ich pnie lepiące opaski. Owady, wędrując na żer w korony, przylepiają się do nich. W ten sposób leśnicy mogą zorientować się, czy brudnica mniszka nie rozmnożyła się zbyt intensywnie i nie stanowi tym samym zagrożenia dla drzew - informują Lasy Państwowe na swojej stronie.