Goniec.pl Wiadomości Pierwsze publiczne wyjście ukraińskiej pary prezydenckiej. Ołena i Wołodymyr spotkali się na pogrzebie
SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Pierwsze publiczne wyjście ukraińskiej pary prezydenckiej. Ołena i Wołodymyr spotkali się na pogrzebie

17 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Po blisko 3 miesiącach wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski pokazał się publicznie ze swoją żoną Oleną. Małżeństwo od 24 lutego mieszka różnych miejscach ze względów bezpieczeństwa. - Widuję mojego męża tak samo jak państwo - w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień - powiedziała pierwsza dama Ukrainy. Parę prezydencką połączyła po tygodniach rozłąki smutna okoliczność, pogrzeb Łeonida Krawczuka.

Ołena Zełenska mogła po raz pierwszy od 82 dni stanąć obok swojego męża . Wołodymyr Zełenski i pierwsza dama wzięli udział we wtorkowym pogrzebie pierwszego przywódcy Ukrainy Łeonida Krawczuka .

Przejmujące zdjęcia z ceremonii żałobnej w Kijowie obiegły cały świat . Wołodymyr i Ołena Zełeńscy nie mieli czasu na cieszenie się swoją obecnością. Okoliczności na to nie pozwoliły. Na sytuację małżeństwa światło rzucają kwietniowe słowa pierwszej damy Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena spotkali się na pogrzebie

2 miesiące i 21 dni, tyle czasu minęło od 24 lutego, czyli od dnia, gdy w Ukrainie wybuchła wojna. Rosyjskie wojska rozdzieliły wiele rodzin, a wśród nich znalazła się rodzina Zełenskich .

Dopiero we wtorek 17 maja Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena Zełenska odbyli pierwsze wspólne publiczne wyjście . Takie zdarzenie nie miało miejsca od początku wojny.

W czasie ceremonii pogrzebowej pierwszego przywódcy Ukrainy Łeonida Krawczuka Wołodymyr Zełenski nie przemówił . - Krawczuk był nie tylko politykiem, był człowiekiem, który wiedział, jak znaleźć mądre słowa i używać ich tak, by słuchali go wszyscy Ukraińcy. To szczególnie ważne w trudnych czasach kryzysu, gdy przyszłość całego kraju może zależeć od mądrości jednego człowieka. Krawczuk pokazywał taką mądrość - mówił jednak 10 maja w dniu śmierci polityka prezydent.

Do zgromadzonych na pogrzebie gości przemówił jednak jeden z najważniejszych ministrów Wołodomyra Zełenskiego . - Znakomicie współpracowało mi się z Krawczukiem w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydent zajmował bardzo proukraińskie stanowisko - powiedział Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

W czasie pogrzebu Łeonida Krawczuka milczała również Ołena Zełenska. "Połączona" na nowo para prezydencka zmaga się z trudnym okresem , a rodzina Zełenskich nie ukrywa, że od 24 lutego wszystko uległo zmianie.

Ołena Zełenska widuje męża tylko w telewizji

Pokazywaliśmy w serwisie goniec.pl, jak od początku wojny żyje Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, postanowił zamieszkać w budynku, gdzie do tej pory jedynie pracował . Jak wyznał w czasie jednego z wywiadów, nie zawsze może nawet zapalić światło .

Pod koniec kwietnia w szczerym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" potwierdziła to Ołena Zełenska. - Od 24 lutego widuję mojego męża tak samo jak państwo - w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień - powiedziała pierwsza dama Ukrainy.

- To dlatego, że od tego momentu zamieszkał on przy ulicy Bankowej, w swoim miejscu pracy - wyjaśniła żona Wołodomyra Zełenskiego. Jeszcze na 10 dni przed wybuchem wojny prezydent Ukrainy podkreślał, że on i jego rodzina nie ma zamiaru opuszczać Kijowa .

Rozdzielenie się małżeństwa Zełenskich związane jest jednak również z bezpieczeństwem . Ołena i dzieci prezydenta Ukrainy trafiły na celownik Rosjan. Strona ukraińska potwierdziła bowiem, że udaremniono szereg zamachów na życie Wołoodmyra Zełenskiego .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radizoet, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport