Parafia pokazała cmentarny cennik. Nawet 3200 złotych za usługę
Parafia pw. św. Marcina w Radziechowach (woj. śląskie) zamieściła na swojej stronie internetowej cennik. Wykaz kosztów za poszczególne usługi dotyczy cmentarza, nad którym nadzór sprawuje jej proboszcz. Na długiej liście znalazły się przeróżne pozycje, w tym te, mogące kosztować nawet 3200 złotych. Co ciekawe, zapłacić trzeba nawet za tak przyziemne rzeczy, jak wjazd na nekropolię.
Cennik na cmentarzu w Radziechowach
Cenniki na cmentarzach to coraz bardziej powszechna praktyka. Trudno jednak przyzwyczaić się do niektórych naprawdę wysokich opłat za nawet tak prozaiczne rzeczy, jak np. wjazd na nekropolię.
Jeszcze większy szok czeka jednak dopiero tych, którym przyjdzie zorganizować pogrzeb bliskiej osoby. Oczywiście, osoby takie mają prawo do zasiłku pogrzebowego, ale od lat jest on tylko drobnym ułamkiem ponoszonych kosztów. 4000 złotych to zazwyczaj kropla w morzu potrzeb.
Takie problemy z pewnością dotykają wielu mieszkańców śląskiej miejscowości Radziechowy. Tamtejsza parafia pw. św. Marcina zaprezentowała już jakiś czas temu wykaz cen za usługi na cmentarzu będącym jej własnością. Lista jest długa i zawiera wiele pozycji. Oto, jak kształtują się poszczególne koszty.
Płaci się praktycznie za wszystko
Administratorem cmentarza w Radziechowach jest proboszcz, ale w jego imieniu opiekę nad obiektem sprawuje zarządca i to on wykonuje konieczne prace. I tak, za nowy pojedynczy grób ziemny zapłacić trzeba 300 złotych. Jeśli zaś chcemy nowy grób pojedynczy ziemny pionowy (głębinowy), musimy przyszykować już 600 złotych.
ZOBACZ: Ksiądz chce pieniędzy za pomnik na cmentarzu? Warto znać swoje prawa
W cenniku znajdziemy też takie pozycje, jak np. dochowanie urny do grobu ziemnego (200 złotych), powstanie grobu betonowego 2-osobowego (1600 złotych) czy grobu betonowego 4-osobowego (3200 złotych).
Sam wynajem chłodni na dobę kosztuje aż 100 złotych , wjazd na cmentarz w celu remontu lub budowy nagrobka kolejne 100 złotych, a przygotowanie ceremonii pogrzebowej 250 złotych. Zarządca może za nas także posprzątać po pogrzebie wieńce, ale to koszt rzędu 70 złotych.
Parafia rozwiewa wszelkie wątpliwości
Parafia informuje, że opłaty związane z użytkowaniem cmentarza i innych podległych jej obiektów, należy uiszczać w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Przy pochówku obowiązuje opłata z góry, podobnie jak i za cały 20-letni okres, a w przypadku wcześniej opłaconego miejsca obowiązuje dopłata do okresu 20-letniego.
Na stronie internetowej czytamy również, że przez dokonanie opłaty za prawo użytkowania grobu nie nabywa się prawa własności do opłaconego miejsca. Płacący staje się jedynie użytkownikiem miejsca na określony czas.
Źródło: Parafia Radziechowy