Goniec.pl
pieniądze trzeba zwracać

Iberion materiały własne

Od 25 lipca przedsiębiorcy będą musieli zwracać pieniądze z Tarczy Finansowej PFR

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Od 25 lipca przedsiębiorcy zaczną oddawać pieniądze, które otrzymali w ramach subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Rozpoczęło się rozliczanie przyznawanych środków. Urzędnicy podjęli już pierwsze postanowienia, zgodnie z którymi proces spłat rozłożono na 24 raty. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju potwierdził, że wysłano już 7 tysięcy decyzji.

W rozmowie z mediami wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk potwierdził, że przedsiębiorcy niedługo zaczną zwracać pieniądze, które otrzymali w ramach subwencji z Tarczy Finansowej PFR. Przyznał, że urzędnicy wysłali już pierwsze 7 tysięcy decyzji.

Etap rozliczania pieniędzy, z których skorzystali przedsiębiorcy w trakcie pandemii koronawirusa, rozpoczął się już wiele tygodni temu. Na łamach Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju przyznał, że 29 kwietnia 253 tysiącom firm zaproponowano kwoty umorzeń PFR.

Od 25 lipca przedsiębiorcy zaczną zwracać pieniądze

Wnioski dotyczące pieniędzy, które mają zostać umorzone, zostały zatwierdzone przez większość ze 150 tysięcy firm, które odesłało już dokumenty urzędnikom. Bartosz Marczuk przypomniał też o podstawach, które dają możliwość wyliczenia umorzenia subwencji PFR.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju w przypadku mikroprzedsiębiorców warunkami są utrzymanie firmy przy życiu i średnie zatrudnienie. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie 25 procent oraz 50 procent umorzenia. Oba warunki należy spełnić w okresie 12 miesięcy od momentu pozyskania wsparcia rządowego.

[EMBED-243]

W przypadku małych oraz średnich firm kwota umorzenia zależy od wielkości strat, jakie przedsiębiorstwa poniosły w ciągu roku. Wyliczaniem tych kwot jednak właściciele muszą zająć się już sami w przeciwieństwie do danych dotyczących zatrudnienia oraz utrzymania na rynku.

Przeoczenie może oznaczać stratę pieniędzy

Dbając o swoje pieniądze, przedsiębiorcy powinni pamiętać o wypełnieniu formularzy i odesłaniu ich na czas. Zaniedbanie tych obowiązków może skończyć się tym, że umorzenie subwencji będzie niższe. Już teraz wielu przedsiębiorców przez małe błędy przeżywa stres oddania sum większych o kilkadziesiąt tysięcy. Spłaty będą rozłożone na 24 raty.

Warto przypomnieć, że nawet blisko 50 tysięcy podmiotów z 348 tysięcy firm, które otrzymały subwencje z Tarczy PFR 1.0, może otrzymać pełne umorzenie, czyli 100 procent.

Tarcza Finansowa PFR 1.0 jest programem przygotowanym przez rząd, który ma pomóc firmom walczącym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Dzięki niemu 348 tysięcy mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 osobę), małych oraz średnich przedsiębiorstw otrzymało łącznie blisko 61 miliardów złotych.

Subwencje finansowe są częściowo bezzwrotne. Celem rządu jest ochrona rynku pracy poprzez zachowanie płynności finansowej firm i utrzymanie miejsc zatrudnienia. Program objął blisko 3 miliony pracowników.

Na pomoc w postaci Tarczy Finansowej PFR 2.0 mogą liczyć firmy z branż, które ograniczyły lub zawiesiły działalność z uwagi na sytuację pandemiczną. Na wsparcie wydano łącznie 13 miliardów złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >
pieniądze rząd planuje

Pieniądze

Rząd planuje podwyżki. Właściciele samochodów zapłacą więcej

Czytaj więcej >
Ratownicy: dramatyczna sytuacja finansowa

Pieniądze

Dramatyczna sytuacja finansowa MOPR. Planują uruchomienie zbiórki, aby mogli dalej funkcjonować

Czytaj więcej >
PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >