Goniec.pl Finanse Od 1 stycznia 2024 r. wielkie zmiany dla pacjentów. Lepiej o tym wiedzieć, nie wszyscy będą zadowoleni
(zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 stycznia 2024 r. wielkie zmiany dla pacjentów. Lepiej o tym wiedzieć, nie wszyscy będą zadowoleni

23 grudnia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Wielkie zmiany dla pacjentów od 1 stycznia 2024 r. Nowy Rok przyniesie szereg modyfikacji dotyczących nie tylko leków dostępnych w aptekach. Zmieni się system przyjmowania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia większą wagę zaczęli przykładać również do pacjentów onkologicznych. Co trzeba wiedzieć?

Od 1 stycznia 2024 r. długa lista zmian dla pacjentów

W 2024 r. pacjenci mogą przeżyć mały szok. Od 1 stycznia w życie wchodzi szereg zmian, które realnie wpłyną na standard i koszty leczenia . Nie zawsze będzie to rozwiązanie korzystniejsze dla portfeli Polaków.

Od stycznia w aptekach podrożeją leki recepturowe. Są to medykamenty, które są przygotowane dla pacjenta na podstawie recepty od lekarza. NFZ opublikował specjalny komunikat w związku z możliwym oburzeniem z racji z konieczności zostawienia w aptece większej ilości pieniędzy.

- W przypadku leków recepturowych dochodzi do sytuacji, gdzie maść na trądzik potrafi kosztować więcej niż roczna terapia pacjenta z nowotworem . Kontrole NFZ potwierdzają, że na rynku leków recepturowych dochodzi do nieprawidłowości. Niektórymi sprawami zajmują się już organy ścigania. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło to zjawisko, dlatego postanowiło uregulować rynek leków recepturowych - wyjaśnia NFZ. To jednak dopiero początek listy zmian.

Za nami drugie wydanie "19:30" TVP. Zakpili z "gestu Kamińskiego"

Nowe zasady dot. pasków glukozowych już od 1 stycznia

W związku ze zmianami dotyczącymi leków recepturowych nie można wykluczyć, że niektórzy pacjenci zmuszeni zostaną do zapłaty nawet kilkuset złotych za preparat, który w 2023 r. kosztował ich 18 zł . Ministerstwo Zdrowia przekazało również, iż zmieni się system refundacji pasków do oznaczania glukozy.

ZOBACZ : 18-letniej Poli nie udało się uratować. Mama pokazała jej ostatnie SMS-y

W tej zmianie, która dotknie pacjentów cukrzycowych, wprowadzany jest średni limit. Mowa o wyrobach medycznych oznaczonych kodami R.03.01, R.03.02, R.03.03, R.05.01 i R.05.02. - Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 25/50/100/400 sztuk w okresie do sześciu miesięcy poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia , z wyłączeniem miesiąca, w którym nastąpiła realizacja pierwszego zlecenia, bez względu na liczbę zrefundowanych sensorów - wyjaśnia resort zdrowia.

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż pacjenci onkologiczni otrzymają od 1 stycznia 2024 r. 50 proc. zniżki na szczepienia profilaktyczne, a więc zapłacą mniej pieniędzy za preparaty wspomagające ich osłabioną odporność. Na listę leków refundowanych wraca również flozyna. Najbardziej zauważalna dla pacjentów będzie zmiana na SOR-ach.

Zmiany w SOR-ach, ale także wysokości składki zdrowotnej

Lista zmian dla pacjentów jest wybitnie długa. Niemniej jedna z nich ma realnie wpłynąć na to, jak wygląda szpitalna poczekalnia. Mowa o SOR-ach, gdzie dotychczas narzekano na czas obsługi. Proces triażu zostanie zmodyfikowany tak, by każdy wiedział, jak poważny jest jego przypadek w oczach personelu medycznego . Ma to wykluczyć problemy, gdy pacjent potrzebujący natychmiastowej pomocy zmuszony jest czekać na wezwanie.

ZOBACZ : Będzie nowe świadczenie. Niektórym ZUS wypłaci ponad 3 tys. złotych

W SOR-ach pojawią się cztery kolory oznaczeń. Podczas triażu pacjenci będą przypisywani do grupy: czerwonej, żółtej, zielonej albo niebieskiej . Pacjenci z czerwonym oznaczeniem to osoby mające bezpośrednie i niepodważalne pierwszeństwo w kolejce z racji zagrożenia życia, a nawet zdrowia. Osoby z grupy żółtej to osoby, których życie nie jest zagrożone, ale nadal potrzebują pilnej pomocy lekarza.

Wśród zmian negatywnych znaleźć można jeszcze wygaśnięcie ulgi 33 proc. zniżki na przejazdy pociągami PKP. Dotychczas krwiodawcy korzystający z przepisów ustawy covidowej mogli kupować tańsze bilety na przejazd koleją, ale od 1 stycznia 2024 r. nie będzie to już możliwe. Co więcej, wzrośnie składka zdrowotna . Wynika to z faktu, iż wzrasta płaca minimalna . W lipcu 2024 r. zapłacimy w ramach składki zdrowotnej aż 387 zł.

Źródło: medonet, nfz, ministerstwo zdrowia

2-letnia dziewczynka szła poboczem ubrana tylko w sweterek. Zareagował kierowca autobusu
Pogoda w Wigilię i Boże Narodzenie. Wydano ostrzeżenia
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport