Goniec.pl
1 kwietnia rusza spis powszechny

Pixabay/StartupStockPhotos Zdjęcie ilustracyjne

Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Odmowa udziału wiąże się z wysoką grzywną

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Już 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w badaniu jest obowiązkowy. Polacy, którzy odmówią dopełnienia formalności, zapłacą grzywnę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Ogólnokrajowy spis rozpocznie się w najbliższy czwartek. Główny Urząd Statystyczny ponownie zapyta Polaków między innymi o wiek, wykształcenie, wymiar czasu pracy oraz liczbę pomieszczeń w mieszkaniu. W przeciwieństwie do ubiegłej dekady, podstawę spisu będzie stanowił samospis internetowy.

1 kwietnia rusza spis powszechny

Na stronach Głównego Urzędu Statystycznego upubliczniono pytania, które znajdą się w ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Odpowiedzi będzie można udzielić osobiście rachmistrzowi lub wypełniając internetową ankietę.

Pytania pogrupowane są tematycznie. To, ilu trzeba będzie udzielić odpowiedzi, zależy od sytuacji życiowej konkretnej osoby. Formularz został zaprojektowany tak, że wykluczono opcję nieudzielenia odpowiedzi na poprzednie zagadnienie. Liczba pytań, na które odpowiedzą poszczególni Polacy, nie będzie taka sama

Osoby, które przebywały poza granicami kraju krócej niż rok, zostaną zobowiązane do wypełnienia kwestionariusza przeznaczonego dla emigranta krótkookresowego, a pozostający poza Polską dłużej niż rok - kwestionariusz dla emigranta długookresowego.

Wszyscy obywatele zostaną zapytani o dane osobowe oraz dane swoich najbliższych, poziom wykształcenia oraz miejsce zamieszkania. Nie zabraknie również dociekań związanych z niepełnosprawnościami czy wychowywaniem dzieci.

Połowa pytań dotyczy stanu posiadania: rodzaju tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania/domu, liczby osób mieszkających pod wskazanym adresem oraz okresu zamieszkiwania w podanym miejscu. GUS żąda także informacji o stanie mediów, metrażu i źródle ogrzewania.

Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych, która może zostać wymierzona przez sąd. Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Główny Urząd Statystyczny apeluje, by - ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną - Polacy zdecydowali się na samospis internetowy, co znacznie przyspieszy procedurę. Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania się w systemie.

Wpisanie nieprawidłowych danych spowoduje zablokowanie przez system. Wypełnienie obowiązku za inną osobę wymaga poznania jej numeru PESEL. Ankieta jest imienna, nie można jej wypełnić za całą rodzinę. Każdy obywatel będzie musiał zrobić to indywidualnie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

  • Jurek Owsiak ogłosił wynik 29. Finału WOŚP

  • Karetki nie będą dla wszystkich. Pilny apel wojewody

Źródło: Money

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >