Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Odmowa udziału wiąże się z wysoką grzywną
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 16:34

Od 1 kwietnia rusza spis powszechny. Odmowa udziału wiąże się z wysoką grzywną

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay/StartupStockPhotos Zdjęcie ilustracyjne

Ogólnokrajowy spis rozpocznie się w najbliższy czwartek. Główny Urząd Statystyczny ponownie zapyta Polaków między innymi o wiek, wykształcenie, wymiar czasu pracy oraz liczbę pomieszczeń w mieszkaniu. W przeciwieństwie do ubiegłej dekady, podstawę spisu będzie stanowił samospis internetowy.

1 kwietnia rusza spis powszechny

Na stronach Głównego Urzędu Statystycznego upubliczniono pytania, które znajdą się w ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Odpowiedzi będzie można udzielić osobiście rachmistrzowi lub wypełniając internetową ankietę.

Pytania pogrupowane są tematycznie. To, ilu trzeba będzie udzielić odpowiedzi, zależy od sytuacji życiowej konkretnej osoby. Formularz został zaprojektowany tak, że wykluczono opcję nieudzielenia odpowiedzi na poprzednie zagadnienie. Liczba pytań, na które odpowiedzą poszczególni Polacy, nie będzie taka sama

Osoby, które przebywały poza granicami kraju krócej niż rok, zostaną zobowiązane do wypełnienia kwestionariusza przeznaczonego dla emigranta krótkookresowego, a pozostający poza Polską dłużej niż rok - kwestionariusz dla emigranta długookresowego.

Wszyscy obywatele zostaną zapytani o dane osobowe oraz dane swoich najbliższych, poziom wykształcenia oraz miejsce zamieszkania. Nie zabraknie również dociekań związanych z niepełnosprawnościami czy wychowywaniem dzieci.

Połowa pytań dotyczy stanu posiadania: rodzaju tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania/domu, liczby osób mieszkających pod wskazanym adresem oraz okresu zamieszkiwania w podanym miejscu. GUS żąda także informacji o stanie mediów, metrażu i źródle ogrzewania.

Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych, która może zostać wymierzona przez sąd. Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Główny Urząd Statystyczny apeluje, by - ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną - Polacy zdecydowali się na samospis internetowy, co znacznie przyspieszy procedurę. Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania się w systemie.

Wpisanie nieprawidłowych danych spowoduje zablokowanie przez system. Wypełnienie obowiązku za inną osobę wymaga poznania jej numeru PESEL. Ankieta jest imienna, nie można jej wypełnić za całą rodzinę. Każdy obywatel będzie musiał zrobić to indywidualnie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Money