Goniec.pl
Andrzej Duda

Jakub Kaminski/East News

Nowe święto 27 grudnia? W poniedziałek wniosek trafi na biurko Andrzeja Dudy

4 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Przedstawiciele wielkopolskich samorządów i instytucji wystąpili do Andrzeja Dudy z wnioskiem o ustanowienie 27 grudnia nowym świętem państwowym. Święto ma upamiętniać Powstanie Wielkopolskie, które trwało w latach 1918-1919.

Święto może zostać ustanowione z inicjatywy prezydenta, który przygotuje stosowną ustawę. Wniosek trafi na biurko Andrzeja Dudy w najbliższy poniedziałek około południa. Podpisy pod pomysłem złożyli mieszkańcy Wielkopolski oraz przedstawiciele samorządów i instytucji.

Wiesław Gołas

Wiesław Gołas trafił do szpitala. Aktor miał drugi wylew

CZYTAJ DALEJ

Będzie nowe święto państwowe?

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym jest inicjatywą Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek przyznał, że inicjatorom zależało na zainteresowaniu prezydenta przedsięwzięciem i na włączeniu go do działań na rzecz ustanowienia nowego święta państwowego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Rozmawialiśmy z ministrami w Kancelarii Prezydenta, pomysł się spodobał. Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym - mówił w rozmowie z PAP.

Inicjatorzy akcji od czerwca gromadzili wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów. Petycję w tej sprawie podpisali między innymi marszałkowie województw, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania.

- W piątek pakowaliśmy kartony, które pojadą do Warszawy – zapakowaliśmy ponad 4 tysiące papierowych, tradycyjnych deklaracji poparcia naszego przedsięwzięcia od osób indywidualnych. Do tego dochodzi ponad 3 tysiące głosów poparcia przesłanych przez sieć. Mamy ponad 160 deklaracji od jednostek samorządu terytorialnego w postaci uchwał podejmowanych na poziomie województw, powiatów i gmin. Dodatkowo do piątkowego południa dotarło do nas ponad 40 uchwał czy deklaracji poparcia przesłanych przez szkoły różnego rodzaju i poziomu kształcenia - relacjonował Rafał Raczek.

Pomysłodawcy nowego święta państwowego liczą na to, że będzie ono obchodzone jeszcze w tym roku. Pragną zainteresować inicjatywą nie tylko Andrzeja Dudę, ale także innych posłów i senatorów. W tym celu będą przekazywać politykom informacje o powstaniu.

Czym było Powstanie Wielkopolskie?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Wynik ten potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz gotówki. Poważne utrudnienia w kilku bankach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >