Goniec.pl > Życie > Niż Jasper nadciąga nad Polskę. Lepiej weź ze sobą parasol
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.11.2023 16:07

Niż Jasper nadciąga nad Polskę. Lepiej weź ze sobą parasol

deszcz parasol mapa
screen Ventusky; Unsplash.com/ Atilla Bingöl

Pogoda będzie w najbliższych godzinach kształtowana przez niż Jasper, który przebojem wdziera się do Polski. Złota jesień odejdzie w niepamięć i trzeba przygotować się na deszcz. IMGW zapowiada, że spadnie temperatura.

Prognoza pogody przynosi ze sobą niż Jasper

Prognoza pogody na rozpoczynający się tydzień zdominowana jest przez zmiany, jakie przyniósł niż Jasper. Front sprawi, iż w Polsce złota jesień zostanie zastąpiona przez dżdżystą i nieprzyjemną aurę pełną chmur i chłodu.

Niż Jasper mocno namiesza w pogodzie. Zacznie zmieniać to, co widzimy za oknami już popołudniem 13 listopada. Druga część poniedziałku upłynie pod znakiem chmur pojawiających się bliżej zachodniej granicy. To jednak dopiero początek tego, co czeka nas w najbliższym czasie.

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

Zniknie złota polska jesień, trzeba wyciągnąć z szafy parasol

Poniedziałkowe chmury przyniosą ze sobą przelotne opady deszczu. Natomiast już w nocy z poniedziałku (13.11) na wtorek (14.11) przygotować trzeba się na regularne opady. Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ukrywa, że niż Jasper nie ma zamiaru odpuścić.

ZOBACZ: Oto jak ma wyglądać zima 2023/2024. IMGW opublikowało dane

- Na Pomorzu chwilami mogą mieć one umiarkowane natężenie. Może tam spaść od 10 do 15 mm deszczu - powiedziała synoptyk IMGW. Co więcej, na Pomorzu Wschodnim oraz w rejonach podgórskich należy spodziewać się, że z nieba spadnie nie tylko deszcz.

Jesienna pogoda rozgości się w Polsce, to wina niżu Jasper

Pierwsze opady śniegu już za nami, ale niż Jasper sprawi, iż nie zapomnimy o białym puchu tak szybko. Śnieg może pojawić się na południu Polski. Zdaniem IMGW w Tatrach pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 10 centymetrów. Temperatury będą wyjątkowo niskie w praktycznie całym kraju. Termometru będą wskazywać od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, czy Podlasiu do maksymalnie około 5-6 stopni Celsjusza na północy kraju.

ZOBACZ: Wydało się, co czeka Polaków w Wigilię. Wielu jest oburzonych

Podsumowanie prognozy pogody IMGW na ten tydzień nie przynosi nadziei na piękne jesienne widoki. - Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie typowo jesienna - czytamy w komunikacie. - Niemal codziennie wystąpią opady deszczu, a wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Chwilami wiał też będzie nieco silniejszy i porywisty wiatr, szczególnie w górach i nad morzem. Na początku i w drugiej połowie tygodnia na Podhalu temperatura minimalna ujemna - ostrzega IMGW, które na bieżąco monitoruje sytuację i w razie potrzeby wydaje ostrzeżenia I, II i III stopnia.

Źródło: IMGW, radiozet.pl

Tagi: Pogoda IMGW