Goniec.pl Wiadomości Niepozorny przedmiot z PRL wart jest fortunę. Kluczowy jeden szczegół
Fot. Wikimedia.org/Aleksander Durkiewicz/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Niepozorny przedmiot z PRL wart jest fortunę. Kluczowy jeden szczegół

17 maja 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Niepozorny przedmiot z PRL może zagwarantować ci fortunę. Niewiele osób wie, że stary dywan wart jest dziś ogromne pieniądze. Mowa o popularnych niegdyś perskich dywanach, które znaleźć można było niemal w każdym domu. Kolekcjonerzy gotowi są zapłacić za nie krocie. Ważny jest jednak jeden szczegół.

Przedmioty z PRL są dziś warte fortunę

Przedmioty z PRL są obecnie bardzo popularne. Szukają ich zarówno kolekcjonerzy, jak i prywatne osoby, które pokochały styl poprzedniej epoki. Okazuje się, że wielkie pieniądze zarobić można nie tylko na strych monetach, czy kultowej szklanej kurze . Wielkie pieniądze czekają również na właścicieli… dywanów.

W PRL obowiązkową częścią wystroju w domach były dywany. Polacy szczególnie uwielbiali sięgać po perskie dywany w charakterystyczne wzory. Najczęściej były one czerwono-brązowe z białymi dodatkami. Dziś warte są fortunę. Potwierdza to Michał Nowocin, który zawodowo sprzedaje antyki.

Nagle weszli na stoły. Nagranie z polskiego liceum hitem sieci

Za stary dywan płacą tysiące złotych

Perskie dywany z PRL zalegają na strychu rodzinnego domu? Możliwe, że właśnie znalazłeś przedmiot wart wielkie pieniądze. Ten rodzaj tkaniny jest obecnie wyjątkowo pożądany na rynku.

ZOBACZ : Polka poszła do Lidla w Chorwacji. Wszystko nagrała

Słyszałem o handlarzach, którzy znajdowali na wystawkach takie dywany i sprzedawali je do pałaców - powiedział Michał Nowocin na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Ekspert nie ukrywa, że na wielkie pieniądze za stary dywan z PRL liczyć mogą konkretne osoby. Nie każdy przedmiot będzie wart tysiące złotych. Trzeba zwrócić uwagę na jeden, konkretny szczegół.

Przedmiot z PRL: ważne są szczegóły

Jak sprawdzić, czy stary perski dywan z PRL jest wart duże pieniądze? Ekspert wskazuje, że kluczowe jest to, co widoczne jest na metce. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy widnieje na niej napis “Iran” albo “Persian”. Wówczas mamy pewność, że przedmiot został wytworzony w regionie, który słynie z tkactwa i nie jest jedynie imitacją tworzą na masową skalę. Najważniejsze jest jednak to, co widać na boku dywanu z PRL . Mowa o charakterystycznych frędzlach.

ZOBACZ : Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Powinny być częścią osnowy, one nie powinny być doszyte. Te sploty kończą się takim kawałkiem frędzla. Jeżeli spojrzymy na te sploty, na te węzły w dywanie robionym ręcznie, one nie są idealne. Zawsze mają trochę mniejsze, trochę większe odstępy. Są większe, mniejsze. Widzimy, że człowiek ręcznie nie zrobił tego idealnie - tłumaczył na nagraniu ekspert.

ZOBACZ WIDEO : To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Nietypowa atrakcja komunijna hitem sieci. Nagranie podzieliło internautów
Kierowcy mogą dziś stracić prawo jazdy. Grozi też 1500 zł mandatu
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport