Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Niemcy: W Morzu Bałtyckim odkryto pałeczki bakterii Vibrio vulnificus. Jedna osoba zmarła na skutek zakażenia
Irmina Jach
Irmina Jach 14.08.2021 16:22

Niemcy: W Morzu Bałtyckim odkryto pałeczki bakterii Vibrio vulnificus. Jedna osoba zmarła na skutek zakażenia

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

W Szlezwiku-Holsztynie na północy Niemiec doszło do śmiertelnego wypadku. Jak donoszą lokalne media, po kąpieli w Morzu Bałtyckim zmarła starsza kobieta. Przyczyną zgonu miało być zatrucie bakterią Vibrio vulnificus.

Niemieckie władze poinformowały, że seniorka pływała w Morzu Bałtyckim, nie zważając na otwarte rany na swoim ciele i historię chorób przewlekłych, które przeszła. Kobieta odeszła 27 lipca w szpitalu. To pierwszy przypadek zakażenia bakterią w regionie.

Seniorka zmarła po kąpieli w Bałtyku

Eksperci z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka BfR uważają, że ryzyko podobnych zdarzeń wciąż wzrasta. Przyczyną są zmiany klimatyczne, które wpływają na wzrost temperatury wód.

Bakteria Vibrio vulnificus może powodować zakażenia ran lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kontakt z patogenem nierzadko kończy się amputacją kończyn, a nawet śmiercią chorego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Osoby dotknięte zakażeniem często nie zauważają, że infekcja atakuje ich ciało. Pierwsze objawy są niepozorne — pacjenci skarżą się na gorączkę, miejscowy ból i dreszcze. Niektórzy zauważają również niewielkie plamki na skórze, które przypominają ugryzienie owada.

Szczególnie podatne na zakażenie bakterią Vibrio vulnificus są osoby w podeszłym wieku, z osłabionym układem odpornościowym, pacjenci onkologiczni oraz chorzy skarżący się na osłabienie wątroby i nerek.

Niebezpieczeństwo rośnie na całym świecie

Według BfR patogeny dobrze czują się w wodzie, której temperatura sięga 20 stopni Celsjusza lub więcej. Wilgotne, ciepłe środowisko prowadzi do szybkiego namnażania się bakterii.

Drobnoustroje występują głównie w wodach morskich i w ujściach rzek. Można je również znaleźć w wodach słonawych i lagunach. Problem nie dotyczy zwykle zbiorników słodkowodnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Komunikat Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka BfR

Tagi: