Goniec.pl
[II-51]

Niedzielski dla "Faktu": niezaszczepieni mogą stracić swoje stanowiska w pracy

30 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rząd myśli o projekcie zgodnie z którym firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, będą wyjęte spod stosowania obostrzeń – zdradza w rozmowie z "Faktem" szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister mówi również o tym, jaki los może czekać tych pracowników, którzy się nie zaszczepią.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Firmy, których pracownicy się zaszczepią mogą być wyłączone z obostrzeń

  • Co z pracownikami, którzy się nie zaszczepią

  • Ile zakażeń spodziewa się rząd w najczarniejszym scenariuszu

Nie masz szczepienia? Szykuj się na zmiany w pracy

Choć liczba zakażeń w Polsce wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie (w czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 zachorowaniach), minister zdrowia nie ma wątpliwości, że już niebawem czekają nas pod tym względem znaczące wzrosty.

Adam Niedzielski w rozmowie z "Faktem" prognozuje, że przyspieszenie zakażeń nastąpi w połowie sierpnia, czyli już za dwa tygodnie.

Jakiej liczby zakażeń należy się spodziewać w związku z czwartą falą pandemii? Szef resortu zdrowia podkreśla, że przy optymistycznym scenariuszu będzie to ok. 1000 zakażeń dziennie. Z kolei najczarniejszy scenariusz zakłada nawet 15 tys. dziennych zakażeń.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Na środku wsi stanął maszt 5G. Mieszkańcy myśleli, że budują coś innego

CZYTAJ DALEJ

Od tego, ile będziemy mieli zakażeń rząd uzależnia podjęcie konkretnych kroków w związku z nową falą pandemii. Minister zdrowia podkreśla w rozmowie z tabloidem, że nie należy spodziewać się wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu, będą za to regionalne obostrzenia.

Niedzielski ujawnił, że restrykcji mogą spodziewać się mieszkańcy następujących województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, a także Podkarpacia. Minister podkreśla, że w regionach tych z uwagi na niższy poziom wyszczepienia "prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa i ciężkich przebiegów jest większe".

Czy to oznacza, że przedsiębiorstwa funkcjonujące w tych województwach mogą spodziewać się ponownego zamknięcia? Niekoniecznie.

Szef resortu zdrowia zdradza w rozmowie z tabloidem, że rząd myśli o projekcie, zgodnie z którym firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, będą wyjęte spod stosowania obostrzeń.

Co z pracownikami, którzy się nie zaszczepią? Muszą liczyć się z koniecznością przeniesienia na inne stanowisko.

Jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie go na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu – mówi "Faktowi" minister zdrowia.

Zmiany jeszcze w sierpniu?

Gazeta zwraca uwagę, że obecnie pracownik może, ale nie musi udzielić swojemu pracodawcy informacji odnośnie tego, czy się zaszczepił. Za sprawą planowanych zmian szefowie będą mieli prawo sprawdzić, czy ich podwładny przyjął preparat przeciw Covid-19.

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia owych zmian? Nie można wykluczyć, że już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 11 sierpnia.

Tylko 1 na 10 osób zna wszystkie odpowiedzi. Wielki test wiedzy o Polsce

Pytanie 1 z 4

W którym roku odbył się chrzest Polski?

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Pieniądze

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

Czytaj więcej >

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >