Nie żyje Stefan Kamasa. Wybitny muzyk miał 95 lat
W wieku 95 lat zmarł Stefan Kamasa - ceniony polski profesor i muzyk. Informację o jego śmierci przekazał uczelnia, z którą pedagog był związany przez wiele lat swojej kariery.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie poinformował o śmierci profesora
Informację o śmierci profesora przekazał Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym artysta był związany przez dziesięciolecia swojej działalności zawodowej. To właśnie tam współtworzył środowisko artystyczne i dydaktyczne, które miało istotny wpływ na rozwój polskiej altowiolistyki oraz kształcenie kolejnych pokoleń muzyków.
- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Stefana Kamasy - jednego z najwybitniejszych polskich altowiolistów, wybitnego kameralisty i pedagoga, nestora polskiej altowiolistyki, który swoją działalnością artystyczną i dydaktyczną odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej wiolinistyki i kształceniu wielu pokoleń muzyków. Przez dekady związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie współtworzył renomę polskiej szkoły altówkowej i wykształcił liczne grono instrumentalistów - przekazała uczelnia w oficjalnym komunikacie.
Stefan Kamasa - wybitny altowiolista
Stefan Kamasa urodził się 18 lipca 1930 roku w Bielsku Podlaskim. Kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie Jana Rakowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem, a następnie kontynuował naukę w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Wrońskiego. Do stolicy trafił na zaproszenie Witolda Rowickiego, obejmując funkcję solisty Filharmonii, mając już na koncie m.in. polskie prawykonanie Koncertu altówkowego Béli Bartóka w Filharmonii Poznańskiej. Uzupełniał także studia w Paryżu u Pierre’a Pasquiera.
Był członkiem czołowych zespołów kameralnych, w tym Kwartetu Warszawskiego oraz Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji, znanego jako „Kwartet Mistrzów”. Występował z renomowanymi orkiestrami europejskimi, takimi jak Filharmonia Drezdeńska, Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Mozarteum Salzburg czy RSO Berlin, współpracując przy tym z wybitnymi dyrygentami, m.in. Stanisławem Skrowaczewskim, Janem Krenzem, Jerzym Maksymiukiem, Witoldem Rowickim i Antonim Witem.
Dorobek artystyczny Stefana Kamasy
W trakcie swojej wieloletniej kariery profesor Stefan Kamasa występował na najważniejszych estradach świata jako solista i kameralista, współpracując z uznanymi orkiestrami, dyrygentami oraz zespołami kameralnymi. Jego dorobek został wielokrotnie doceniony - był laureatem licznych nagród i odznaczeń państwowych, w tym Krzyża Oficerskiego i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W uznaniu jego osiągnięć artystycznych i dydaktycznych 27 września ubiegłego roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina nadał mu tytuł doktora honoris causa.