Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje lekarka Jolanta Wadowska-Król. Jej walka z ołowicą uratowała tysiące dzieci
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.06.2023 17:34

Nie żyje lekarka Jolanta Wadowska-Król. Jej walka z ołowicą uratowała tysiące dzieci

świeczka
Pixabay/Arcaion

Niezwykle smutna wiadomość napłynęła w niedzielne popołudnie z Katowic. Nie żyje Jolanta Wadowska-Król, wybitna pediatra, odznaczona Złotym Medalem Solidarności i tytułem Honorowego Obywatela Miasta Katowice. Jej największym osiągnięciem było uratowanie w latach 1974-1981 tysięcy dzieci przed groźną ołowicą. Miała 84 lata.

Smutne wieści z Katowic

Oficjalny komunikat o śmierci Jolanty Wadowskiej-Król przekazał za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Niezwykle smutna wiadomość dotarła do nas dzisiaj, zmarła Jolanta Wadowska-Król. W latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci mieszkających w naszym mieście i okolicy - napisał.

Jak dodał, zmarła była przykładem “bohatera naszych czasów”, a także człowieka, który nie bacząc na przeciwności losu i systemu, “położył wszystko na jedną szalę”. Właśnie dlatego też sześć lat temu nadano jej tytuł Honorowego Obywatela Katowic.

Polka zaginęła w Grecji. Ojciec 27-latki przekazał nowe informacje

Jolanta Wadowska-Król bohaterką katowickich dzieci

Bez wątpienia, największą zasługą Jolanty Wadowskiej-Król było działanie na rzecz walki z ołowicą wśród dzieci z Katowic i okolicy. W latach 70. XX w. stwierdziła ona u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie Huty “Szopienice” objawy tej choroby.

Wszystko zaczęło się od jednego chłopca, który miał nawracającą anemię, a skończyło na ok. 1 tys. zdiagnozowanych przypadków (według ówczesnych, wysoce tolerancyjnych norm).

- Kiedy zobaczyłam pierwsze wyniki, ogarnęło mnie przerażenie. Zrozumiałam wtedy, jaki mam problem, że muszę działać szybko, przebadać dzieci. Po pewnym czasie prof. Hager-Małecka powiedziała mi: uważaj, bo mogą nas zamknąć. Wtedy przyśpieszyłam pracę, byłam w amoku. Ludzie w 100 proc. zgłaszali się z dziećmi, to jest dowód na to, że wierzyli, że będzie dobrze. Wszystkim mówiłam, żeby nie robili wokół tego szumu, ale że będziemy leczyć ich dzieci - opowiadała jakiś czas temu Jolanta Wadowska-Król.

Walka z ołowicą i opresyjnym systemem

Dzięki szybkim działaniom Jolanty Wadowskiej-Król, około 2 tys. dzieci trafiło do sanatoriów, a także wyburzono dwie ulice familoków w bezpośrednim sąsiedztwie huty oraz inne domy w jej pobliżu.

Ostatecznie, udało się także doprowadzić do wywiezienia 200 tys. ton skażonej ziemi i zapewnić żyjącym w zatrutym środowisku nowych, bezpiecznych mieszkań.

Nie żyje wybitna lekarka

Jolanta Danuta Wadowska-Król urodziła się 27 czerwca 1939 r. w Katowicach, a 25 lat później ukończyła Śląską Akademię Medyczną. Swoja karierę rozwijała m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz Poradni Dziecięcej w Dąbrówce Małej.

W 1984 r. otrzymała medal 40-lecia PRL, natomiast w 2005 r. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności przyznał jej Złoty Medal Solidarności.

W 2018 r. została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego. W listopadzie tego samego roku w Katowicach przy ul. Gliwickiej odsłonięto poświęcony jej mural Andrzeja Wieteszki. W 2021 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: RMF FM, Facebook