Goniec.pl
[II-51]

unsplash.com/Mike Labrum

Nie żyje Lars Vilks. Zginął w wypadku

4 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

W niedzielę 3 października zginął Lars Vilks. Szwedzki rysownik i rzeźbiarz uległ wypadkowi samochodowemu w południowej części kraju. Prace artysty wywoływały wiele kontrowersji. W 2007 roku opublikował karykaturę Mahometa, za którą otrzymał wiele gróźb. Al-Kaida oferowała za jego głowę 100 tysięcy dolarów.

Z komunikatu policji wynika, że Lars Vilks zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło w Markaryd w południowej Szwecji. Auto, którym jechał artysta, zderzyło się z ciężarówką. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło także dwóch policjantów, którzy ochraniali rysownika.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Mazowieckie: Śmiertelny wypadek w Białobrzegach

CZYTAJ DALEJ

Jak przekazały lokalne służby, okoliczności wypadku nadal nie są znane, jednak ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że do śmierci Larsa Vilksa nie doprowadziły osoby trzecie. Artysta odszedł w wieku 75 lat. Od ponad dekady znajdował się na czarnej liście islamskich fundamentalistów. – Nie jest jasne, jak doszło do wypadku, ale na razie nic nie wskazuje, aby zamieszany był ktokolwiek inny – przekazała policja.

Śledztwo w sprawie wypadku Larsa Vilksa

Rzecznik miejscowej policji potwierdził, że jak na razie śledztwo toczy się jak w przypadku każdego wypadku drogowego, ponieważ nic nie wskazuje na to, że do śmierci Larsa Vilksa doprowadzono umyślnie. W związku z tym, że w zdarzeniu zginęli również policjanci, w sprawę zaangażowała się specjalna sekcja prokuratury. Funkcjonariusz dodał jednak, że czynności prowadzone byłyby pod innym kątem, gdyby podejrzewano zamach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niedzielnym popołudniem samochód, którym podróżował artysta, zderzył się z nadjeżdżającą ciężarówką na autostradzie E4. W wyniku wypadku oba pojazdy stanęły w płomieniach. Szwedzki dziennik „Expressen” podaje, że nieoznakowany pojazd policyjny przemieszczał się z nadmierną prędkością. Kierowca ciężarówki trafił do szpitala.

Lars Vilks – wróg islamskich fundamentalistów

W przeszłości Lars Vilks swoimi pracami wielokrotnie narażał się radykalnym środowiskom związanym z fundamentalistycznym islamem. Po opublikowaniu karykatury Mahometa w 2007 roku, która przedstawiała proroka w ciele psa, islamiści umieścili artystę na czarnej liście, oferując za jego głowę 100 tysięcy dolarów.

Od tego momentu szwedzki rysownik zawsze poruszał się w towarzystwie ochraniających go policjantów. Terroryści wielokrotnie planowali zamachy na jego życie. Plan zabicia Larsa Vilksa przygotowywała Amerykanka Colleen LaRose, którą nazywano Jihad Jane. Kobieta została aresztowana i skazana w 2010 roku.

Tego samego roku jego dom został podpalony prze dwóch młodych Szwedów pochodzenia kosowskiego. Podczas ataku artysta nie przebywał jednak w budynku. Do kolejnego niepokojącego zdarzenia doszło w czerwcu 2010 roku, gdy Lars Vilks przemawiał na szwedzkim uniwersytecie w Uppsali. Rysownik został uderzony w głowę przez 16-latka, następnie na sali doszło do bójek.

Kolejną akcję policja przeprowadziła w Göteborgu, gdzie we wrześniu 2011 roku odbywało się Biennale Sztuki Współczesnej. Śledczy, którzy mieli podejrzenia, że może dojść do ataku na szwedzkiego rysownika, ewakuowali osoby znajdujące się w budynku i aresztowali cztery osoby.

Strzelanina w Kopenhadze

Lars Vilks wziął udział w debacie w Kopenhadze, która odbyła się 14 lutego 2015 roku. Spotkanie zorganizowano po terrorystycznym ataku na francuski tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo”. Warto przypomnieć, że do budynku w Paryżu weszli zamachowcy, którzy zabili wielu członków redakcji.

Podczas debaty w Kopenhadze młody Duńczyk palestyńskiego pochodzenia próbował wtargnąć na salę. Terrorysta otworzył ogień, zabijając duńskiego reżysera i żydowskiego strażnika. Ostatecznie został zastrzelony przez duńską policję. Lars Vilks nie ucierpiał w trakcie tego zamachu.

Szwedzki artysta wielokrotnie zaznaczał w wywiadach, że nie jest rasistą ani ksenofobem. Podkreślał też, że jego prace nie są wymierzone w islam ani nie postrzega ich jako manifestu politycznego. Według niego karykatury są przede wszystkim skupione na tematyce sztuki oraz jej granic.

Jeszcze we wrześniu br. przyznał, że rzadko obawia się o swoje życie. Lęk przychodził, gdy pojawiał się w publicznych debatach. Warto przypomnieć, że prace Larsa Vilksa można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie na wystawie „Sztuka polityczna”.

Urodzony w 1946 roku Lars Vilks uznawany jest za „twórcę, który budził emocje”, co zaznaczył szwedzki krytyk sztuki Dań Joensson. Artysta stworzył między innymi rzeźby w rezerwacie przyrody Kullaberg. W związku z tym, że nie miał na to pozwolenia, popadł w konflikt z lokalnymi władzami. Rysownik 20 czerwca br. obchodził swoje 75. urodziny.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 3

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24; Le Monde

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >