Goniec.pl
Pixabay/webandi

Pixabay/webandi

Nie żyje dziennikarka Magda Omilianowicz

22 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zmarła Magda Omilianowicz. Reporterka i autorka książek chorowała na nowotwór płuc. Ostatnio chorobie towarzyszyło także zakażenie COVID-19. Odeszła w piątek 21 stycznia w godzinach popołudniowych. Miała 60 lat.

Środowisko dziennikarskie wspomina Magdę Omilianowicz w ciepłych słowach. W tekstach i wpisach na portach społecznościowych redaktorzy zwracają uwagę nie tylko na jej dorobek dziennikarski, lecz także literacki.

Nie żyje Magda Omilianowicz. Przegrała walkę z chorobą

W piątek 21 stycznia po południu w wieku 60 lat zmarła dziennikarka Magda Omilianowicz. Z informacji TVN24 wynika, że chorowała na raka płuc i COVID-19.

Smutną informację przekazała w piątek wieczorem "Gazeta Wyborcza". - Zaledwie tydzień temu opublikowaliśmy w koszalińskiej "Wyborczej" jej kolejny tekst. Nikomu nawet nie przemknęło przez myśl, że ostatni - czytamy w artykule poświęconym zmarłej reporterce. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kim była Magda Omilianowicz?

Magda Omilianowicz pracowała w redakcjach: "Głosu Koszalińskiego", "Miliardera", "Miasta", "Polityki" i "Przeglądu". Pisała także dla prasy kobiecej, nowojorskiego "Kuriera Plus" i holenderskiego "Reve". 

Poza tym była redaktorką naczelną koszalińskiego miesięcznika poświęconego kulturze "Dialog ART". Od pół roku publikowała również na łamach "Gazety Wyborczej". Pracowała dla filii w Koszalinie.

W trakcie wieloletniej kariery Magda Omilianowicz napisała 15 książek reporterskich i podróżniczych. Szerokim echem odbiła się publikacja "Wampir. Jak rodzi się zło" o wampirze z Bytowa, czyli seryjnym mordercy Leszku Pękalskim.

W planach już miała kolejną książkę. Tym razem chciała przybliżyć czytelnikom postać Jerzego Kalibabki, który uchodzi za najbardziej znanego polskiego przestępcy-uwodziciela.

Poza tym Magda Omilianowicz wydała w Polsce książkę francuskiego pisarza Cizii Zyke "Tukan". Ma na koncie także kilka telewizyjnych reportaży. Jej prace były wielokrotnie nagradzane.

BLAWICKI PIOTR/East News / www.instagram.com/zorakorolyov / EAST NEWS / pixabay.com/pixel2013

Aż trudno uwierzyć, że ich z nami nie ma. Gwiazdy, które odeszły w 2021 roku

W 2021 roku Polacy opłakiwali śmierć wielu wybitnych postaci, a w szczególności artystów, którzy na zawsze zapisali się w historii kultury kraju i pamięci swoich fanów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy m.in. piosenkarza Krzysztofa Krawczyka, a także dziennikarza Kamila Durczoka i aktora Wiesława Gołasa. Oto galeria gwiazd, które odeszły w tym roku.

Zobacz galerię >

Przyjaciele wspominają Magdę Omilianowicz

Magdę Omilianowicz doceniali również współpracownicy. "Gazeta Wyborcza" zaznacza, że dziennikarka "umiała słuchać i rozmawiać" z ludźmi, o których pisała. "Jej bohaterowie byli nietuzinkowi, choć nie wszyscy szlachetni", czytamy.

Dziennikarkę wspomina także lubelski dziennikarz Waldemar Sulisz. Po śmierci Magdy Omilianowicz redaktor "Dziennika Wschodniego" opublikował post na Facebooku. - Tyle w Magdzie było dobroci, ciepła, radości życia. Nie mam słów - czytamy.

Pod koniec artykułu poświęconego zmarłej reporterce "Gazeta Wyborcza" wspomina, że marzeniem Magdy Omilianowicz był powrót na Lanzarote [Wyspy Kanaryjskie - red.], którą uważała za swój raj na ziemi. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Louie Anderson, twórca "Świata według Ludwiczka". Przegrał walkę z chorobą

  • Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski odchodzi z resortu

  • Lech Wałęsa poinformował, że jest zakażony koronawirusem

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: "Gazeta Wyborcza", TVN24, Facebook

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >