Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje dziennikarka Magda Omilianowicz
Maria Glinka
Maria Glinka 22.01.2022 14:37

Nie żyje dziennikarka Magda Omilianowicz

Pixabay/webandi
Pixabay/webandi

Zmarła Magda Omilianowicz. Reporterka i autorka książek chorowała na nowotwór płuc. Ostatnio chorobie towarzyszyło także zakażenie COVID-19. Odeszła w piątek 21 stycznia w godzinach popołudniowych. Miała 60 lat.

Środowisko dziennikarskie wspomina Magdę Omilianowicz w ciepłych słowach. W tekstach i wpisach na portach społecznościowych redaktorzy zwracają uwagę nie tylko na jej dorobek dziennikarski, lecz także literacki.

Nie żyje Magda Omilianowicz. Przegrała walkę z chorobą

W piątek 21 stycznia po południu w wieku 60 lat zmarła dziennikarka Magda Omilianowicz. Z informacji TVN24 wynika, że chorowała na raka płuc i COVID-19.

Smutną informację przekazała w piątek wieczorem "Gazeta Wyborcza". - Zaledwie tydzień temu opublikowaliśmy w koszalińskiej "Wyborczej" jej kolejny tekst. Nikomu nawet nie przemknęło przez myśl, że ostatni - czytamy w artykule poświęconym zmarłej reporterce. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kim była Magda Omilianowicz?

Magda Omilianowicz pracowała w redakcjach: "Głosu Koszalińskiego", "Miliardera", "Miasta", "Polityki" i "Przeglądu". Pisała także dla prasy kobiecej, nowojorskiego "Kuriera Plus" i holenderskiego "Reve". 

Poza tym była redaktorką naczelną koszalińskiego miesięcznika poświęconego kulturze "Dialog ART". Od pół roku publikowała również na łamach "Gazety Wyborczej". Pracowała dla filii w Koszalinie.

W trakcie wieloletniej kariery Magda Omilianowicz napisała 15 książek reporterskich i podróżniczych. Szerokim echem odbiła się publikacja "Wampir. Jak rodzi się zło" o wampirze z Bytowa, czyli seryjnym mordercy Leszku Pękalskim.

W planach już miała kolejną książkę. Tym razem chciała przybliżyć czytelnikom postać Jerzego Kalibabki, który uchodzi za najbardziej znanego polskiego przestępcy-uwodziciela.

Poza tym Magda Omilianowicz wydała w Polsce książkę francuskiego pisarza Cizii Zyke "Tukan". Ma na koncie także kilka telewizyjnych reportaży. Jej prace były wielokrotnie nagradzane.

Przyjaciele wspominają Magdę Omilianowicz

Magdę Omilianowicz doceniali również współpracownicy. "Gazeta Wyborcza" zaznacza, że dziennikarka "umiała słuchać i rozmawiać" z ludźmi, o których pisała. "Jej bohaterowie byli nietuzinkowi, choć nie wszyscy szlachetni", czytamy.

Dziennikarkę wspomina także lubelski dziennikarz Waldemar Sulisz. Po śmierci Magdy Omilianowicz redaktor "Dziennika Wschodniego" opublikował post na Facebooku. - Tyle w Magdzie było dobroci, ciepła, radości życia. Nie mam słów - czytamy.

Pod koniec artykułu poświęconego zmarłej reporterce "Gazeta Wyborcza" wspomina, że marzeniem Magdy Omilianowicz był powrót na Lanzarote [Wyspy Kanaryjskie - red.], którą uważała za swój raj na ziemi. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: "Gazeta Wyborcza", TVN24, Facebook

Tagi: Nie żyje