Goniec.pl Społeczeństwo Nie wszystkie dzieci pójdą do komunii. Powodem mogą być rodzice, ksiądz ma do tego prawo
Fot.: Zofia i Marek Bazak/East News

Nie wszystkie dzieci pójdą do komunii. Powodem mogą być rodzice, ksiądz ma do tego prawo

18 marca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Sezon komunijny coraz bliżej. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że nie każde dziecko zostanie dopuszczone do I Komunii Świętej. Ksiądz ma prawo do domowy w przypadku niespełniania trzech konkretnych warunków. Nie bez znaczenia jest również to, jak żyje dana rodzina. Trzeba to wiedzieć.

Nie wszystkie dzieci zostaną dopuszczone do I Komunii Świętej

W maju 2024 r. w kościołach w całym kraju pojawią się tłumy ubranych na biało dzieci. Powodem jest I Komunia Święta , do której zwyczajowo przystępują uczniowie chodzący do III klasy szkół podstawowych.

Zanim dzieci po raz pierwszy przystąpią w czasie mszy świętej do komunii, muszą przejść cały proces przygotowań. Księża wymagają. Nie tylko regularnego uczestnictwa w nabożeństwach, ale również zdawania konkretnych egzaminów. Nie wszyscy zostaną jednak dopuszczeni do I Komunii Świętej. Powodem są przepisy prawa kościelnego . Niewiele osób o tym wie.

Pukają do drzwi Polaków. Sprawdzają, czy zapłaciłeś 800 zł

Kiedy ksiądz może nie dopuścić dziecka do komunii?

Rodzice skupiają się obecnie bardziej niż na przeżywaniu ważnego momentu w życiu człowieka wierzącego tym, ile kosztuje przyjęte komunijne. Pieniądze , jakie trzeba wydać na obiad dla rodziny i prezenty na I Komunię Świętą nie są małe.

ZOBACZ : To nie prima aprilis. 1 kwietnia w sklepach w życie wejdą ogromne zmiany

Okazuje się jednak, że zanim zapłaci się zaliczkę w restauracji, gdzie planowane jest spotkanie rodziny po I Komunii Świętej w kościele, warto zainteresować się tym, czy dziecko w ogóle zostanie dopuszczone przez księdza do sakramentu.

Przystąpienie do I Komunii Świętej jest możliwe tylko w momencie spełniania trzech konkretnych warunków . Ksiądz ma obowiązek dopilnować, by mali wierni byli świadomi ciążących na nich obowiązków. Niemniej warunki formalne to również elementy wynikające z obowiązków ciążących na rodzicach. Dzieci przystępujące do I Komunii Świętej muszą:

  • być ochrzczone,
  • uczestniczyć w lekcjach religii w szkole,
  • znać modlitwy i tzw. Mały Katechizm.

Zachowanie rodziców może pozbawić dziecka prawa do przyjęcia I Komunii Świętej

To jednak nie wszystko. Ksiądz może nie dopuścić dziecka do przyjęcia I Komunii Świętej również w przypadku, gdy uważa, że rodzina żyjąca w jego parafii nie spełnia innych — mniej formalnych — warunków. Proboszcz i ksiądz przygotowujący dzieci do przyjęcia w maju sakramentu sprawdzi czy rodzina trzecioklasisty przyjmuje kolędę .

ZOBACZ : Nowe świadczenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Są trzy progi

Dodatkowo ksiądz może wymagać od rodziny dziecka komunijnego tego, by regularnie uczestniczyła w mszach świętych. Problemem w przystąpieniu do I Komunii Świętej może być również fakt, iż rodzice dziecka nie żyją w sakramentalnym związku małżeńskim .

- Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Źródło: gazeta.pl, goniec.pl

Nagranie z interwencji wobec emerytki oburzyło Polaków. "Bezduszność"
Tadeusz Rydzyk dostaje nie tylko emeryturę. Należy mu się specjalny dodatek
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport