Goniec.pl
Mateusz Morawiecki bezpośrednio uderzył w Kreml i Władimira Putina

Pawel Wodzynski/East News

"Nawiązuje do najgorszych tradycji faszystowskich". Mocne słowa Mateusza Morawieckiego, otwarcie uderzył w Putina i Kreml

11 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Podczas konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego padło wiele słów, które mogą na Kremlu spore oburzenie. - Porównanie reżimu Putina do reżimów faszystowskich jest nie tylko uprawnione, ale i właściwe - oświadczył polski premier. Mocnych słów było jednak więcej.

Mateusz Morawiecki spotkał się z Alexandrem De Croo, premierem Belgii i postanowił ponownie otwarcie uderzyć we Władimira Putina i całą Rosję. - Nie możemy siedzieć z założonymi rękoma, musimy wspierać suwerenność Ukraińców - powiedział wprost do kamer szef polskiego rządu i były to jedne z łagodniejszych deklaracji, jakie padły podczas konferencji.

Putin Władimir

Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki o propagandzie Kremla

W poniedziałek doszło do spotkania, które niedługo może doczekać się krytycznego komentarza ze strony Moskwy. Nie byłby to pierwszy nieprzychylny dla polskiego rządu komunikat, jednak tym razem Mateusz Morawiecki bez dbania o dyplomację użył w stosunku do Władimira Putina i jego działań ostrych porównań.

- Mamy do czynienia z propagandą, która mówi o "denazyfikacji Ukrainy". Propagandą, która ustami propagandzistów z Kremla nawiązuje do najgorszych tradycji faszystowskich - powiedział Mateusz Morawiecki.

Polski premier dodał, że na oczach wszystkich dzieje się okrutna historia. - Prawdopodobnie niedługo zacznie się najbardziej decydująca bitwa w tej części świata od II wojny światowej. Mam na myśli okolice Donbasu, Ługańska i Mariupola. Nie możemy siedzieć z założonymi rękoma - dodał szef rządu.

Wojna w Ukrainie jest kluczowa, premier komentuje

Podobnie, jak Lech Wałęsa Mateusz Morawiecki publicznie przekazał dziś, iż w jego opinii dyplomacja z Władimirem Putinem nie przyniesie oczekiwanych efektów. - Musimy uświadomić wszystkim dookoła, że z tak brutalnym reżimem, jakim jest faszystowski reżim w Rosji, nie ma co negocjować. Trzeba zmusić go do odstąpienia od wojny - stwierdził premier.

Proces Władimira Putina za zbrodnie wojenne, co grozi prezydentowi Rosji?

Ekspertka komentuje ewentualną karę za zbrodnie dla Władimira Putina. "Jest jeden podstawowy problem"

CZYTAJ DALEJ

Stojąc obok szefa rządu Belgii dodał, że "o tym, co dzieje się teraz na naszych oczach, na pewno będą zapisane w przyszłości podręczniki do historii". Podzielił się refleksją, że ma nadzieję, iż wszyscy uczestniczący dzisiaj w poszczególnych aktach dziejącego się na naszych oczach dramatu potrafią stanąć na wysokości zadania.

Nie zabrakło również tematu sankcji nakładanych na Rosję

Chociaż strona rosyjska zapewnia, że zachodnie sankcje nie odnoszą sukcesów, to gospodarka oraz wartość rubla pokazuje, iż sprawy wyglądają zupełnie inaczej, jednak zaszła zmiana w stosunku do końca lutego. Ten temat także poruszył Mateusz Morawiecki i Alexandre De Croo.

- Rubel jest dziś mocniejszy niż był na początku wojny. Putin ze swoimi ludźmi odpowiedzialnymi za gospodarkę potrafił skonstruować system odporny na sankcje - powiedział polski premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że właśnie ten fakt sprawił, iż strona polska i belgijska dyskutuje nad kwestią wzmocnienia sankcji i o pakiecie sankcji, które "wreszcie zaczną działać".

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >