Nawet 400 złotych więcej dla niektórych emerytów. Wystarczy się upomnieć
Seniorzy otrzymają dodatkową rekompensatę za ciężkie warunki, w jakich przyszło im pracować, a także za wyjątkowy charakter ich zatrudnienia. Po przejściu na emeryturę, takie osoby mogą wnioskować o zwiększenie swojego świadczenia poprzez przyznanie im prawa do tzw. dodatku za szkodliwe warunki. Komu zostaną przekazane środki?
Dodatek za pracę w szkodliwych warunkach – ile wynosi?
Dodatek do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach to nic innego jak rekompensata za wykonywanie zawodu w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze . Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że jego kwota zależna jest od stażu ubezpieczeniowego. Brany jest także pod uwagę czas, przez jaki dana osoba wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 2009 roku, a także o obniżony wiek emerytalny określony dla danego roku pracy oraz wiek, jaki wnioskodawca osiągnął przed 31 grudnia 2008 roku.
W ramach dodatku do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach można otrzymywać około 300-400 zł miesięcznie . Ponadto rekompensata stanowi dodatek do kapitału początkowego i tak samo jak on podlega corocznym waloryzacjom.
ZOBACZ: Pokazał plan lekcji 10-latki i nie wytrzymał. “Ten, kto to wymyślił jest...”
Kto może się ubiegać o dodatek za pracę w szkodliwych waurnkach?
Dodatek do emerytury za pracę w trudnych warunkach przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1949 roku, które przed 1 stycznia 2009 roku wykonywały co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, stale i w pełnym wymiarze czasu. Warto pamiętać, że z dodatkowych środków nie będą mogły skorzystać osoby, które nie mają ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, oraz gdy nie pobierają świadczenia kompensacyjnego lub emerytury pomostowej.
Co zalicza się do pracy w warunkach szczególnych? Chodzi o zawody, które mogą z dużym prawdopodobieństwem powodować trwałe uszkodzenia zdrowia. Chodzi o pracę pod ziemią, w wodzie, w powietrzu lub pracy determinowanej procesami technologicznymi, jak np. praca w wysokich temperaturach lub praca w w miejscach, w których temperatura powietrza wynosi poniżej 0 stopni Celsjusza. Do tej grupy zaliczają się m.in. prace w:
- w górnictwie,
- w energetyce
- w chemii,
- w hutnictwie i przemyśle metalowym,
- w budownictwie, przemyśle materiałów budowlanych,
- w przemyśle lekkim,
- w transporcie i łączności,
- w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym,
- w służbie zdrowia, opiece społecznej,
- na statkach żeglugi powietrznej,
- w portach morskich,
- w hutach żelaza i stali, w hutach metali niezależnych.
Szczególny charakter pracy definiowany jest z kolei wymaganiem szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej. Wśród takich prac można wyróżnić:
- pracę w organach kontroli państwowej, w organach administracji celnej,
- pracę osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
- pracę dziennikarzy,
- pracę nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych
- pracę żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego itd.,
- pracę jednostek ochrony przeciwpożarowej.
ZOBACZ: Co z cenami nieruchomości po powodzi? Ekspert stawia sprawę jasno
Rekompensata za pracę w szkodliwych warunkach – jak otrzymać dodatek do emerytury?
Jak otrzymać dodatkowe środki do emerytury za pracę w szkodliwych warunkach lub o szczególnym charakterze? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u (osobiście, drogą pocztową lub przez PUE ZUS) wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do uzyskania świadczenia. Do nich należy dołączyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach , lub o szczególnym charakterze.