Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nadciągają trzaskające mrozy. IMGW wydało alerty I stopnia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.12.2023 22:59

Nadciągają trzaskające mrozy. IMGW wydało alerty I stopnia

śnieg noc zima
Unsplash.com/Artem Balashevsky

Mróz nie daje za wygraną, wydane zostały żółte alerty IMGW. Miejscami temperatura spadnie do 17 stopni Celsjusza poniżej zera. - Lokalnie utworzą się marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m - wyjaśnili synoptycy.

Mróz znów zaatakuje, będzie niebezpiecznie

Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Mroźna aura nadal się utrzymuje i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych godzinach się to zmieniło. Noc z poniedziałku na wtorek będzie wyjątkowo zima. Obowiązują żółte alerty IMGW.

- W nadchodzącym tygodniu na wschodzie Polski utrzyma się zimowa aura, a nad zachodnie województwa dotrze cieplejsze powietrze. Oprócz śniegu będzie tam padał deszcz ze śniegiem i lokalnie deszcz, okresami deszcz marznący, powodujący gołoledź. Jednak opady nie powinny już być intensywne. Na południu i wschodzie kraju noce będą mroźne, lokalnie z temperaturą około – 15°C - czytamy w prognozie pogody IMGW na 49. tydzień roku. Co czeka nas w najbliższych godzinach?

Księża wyjawili smutną prawdę o prowadzeniu kolędy. Padły mocne słowa

Będzie nawet -17 stopni Celsjusza

Ostrzeżenia I stopnia w związku z mrozem obowiązują aż do wtorku 5 grudnia, jednak nie jest wykluczone, iż zostaną one przedłużone. - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 20 km/h - ostrzega IMGW w żółtym alercie dla powiatu radomskiego.

ZOBACZ: Oto jak ma wyglądać zima 2023/2024. IMGW opublikowało dane

Mróz mocno daje się Polakom we znaki. W nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano temperaturę -22 stopni Celsjusza. Wskazanie to pojawiło się co prawa przy gruncie, jednak nadal pokazuje siłę frontów atmosferycznych, które przejęły władzę nad Polską. Gdzie będzie najzimniej?

Ostrzeżenia I stopnia przed mrozem, gdzie obowiązują?

- Temperatura minimalna wyniesie od -16 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i -12 stopni na południu i wschodzie kraju, ok. -7 stopni w centrum, do -4 stopni Celsjusza na zachodzie i -3 stopni Celsjusza nad morzem - poinformował Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ: Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy

Żółte alerty w związku z prognozowanym mrozem obowiązują w województwach małopolskim, mazowieckim i podkarpackim. - Noc z poniedziałku na wtorek będzie mroźna, ponieważ w wielu miejscach rozpogodzi się. Tylko miejscami na wschodzie i południu wystąpią słabe opady śniegu. Lokalnie utworzą się marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m - przekazało IMGW.

imgw-alerty-mrozpogoda.jpg
Obowiązują alerty I stopnia przed mrozem. Fot.: IMGW

Co czeka nas we wtorek 5 grudnia? Nad Polskę dotrze niż i miejscami pojawią się słabe opady śniegu. - Na krańcach zachodnich także deszczu ze śniegiem, na południowym zachodzie lokalnie możliwy deszcz i  marznący deszcz, powodujący gołoledź.  Temperatura maksymalna od –5°C na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich do 1°C na Dolnym Śląsku - wyjaśniają synoptycy IMGW.

Źródło: imgw

Tagi: Pogoda IMGW